Męskie sprawyKobiety zarażają nas rakiem!

Kobiety zarażają nas rakiem!

Jeśli uważacie, że epoka chorób wenerycznych minęła, to jesteście w błędzie. Co prawda, uwaga skupiona jest głównie na możliwości zarażenia się drogą płciową wirusem HIV i nikomu nie odpada już nos z powodu syfilisu - nie znaczy to jednak, że choroby weneryczne nie stanowią problemu. Mało tego - dotyczą milionów ludzi na całym świecie, a bywa tak, że wielu nie wie, że są zarażeni.

Kobiety zarażają nas rakiem!
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Okazuje się, że nawet stosunkowo łatwa do wyleczenia choroba, jaką jest rzęsistkowica, to problem milionów kobiet i - w coraz większym stopniu - mężczyzn. Według szacunków amerykańskiej organizacji zajmującej się zdrowiem seksualnym (ASHA) każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych dochodzi do blisko 8 milionów nowych zakażeń tą chorobą - i to tylko wśród kobiet. Liczba ta sprawia, że rzęsistkowica jest w niechlubnej czołówce najbardziej rozprzestrzenionych chorób wenerycznych. To więcej niż łączna liczba nowych zakażeń kiłą, rzeżączką i chlamydią.

Dla mężczyzn takie zarażenie może zakończyć się rakiem prostaty.

Rzęsistkowicę wywołują pierwotniaki, które osiedlają się w waginie, cewce moczowej, a w przypadku mężczyzn - w gruczole krokowym. U mężczyzn sama choroba często przebiega bezobjawowo, tak samo jak u około 70 procent kobiet. W pozostałych 30 procent przypadków przebieg choroby nie należy zazwyczaj do najprzyjemniejszych - pojawiają się upławy, ból i pieczenie. Nieleczona rzęsistkowica może w konsekwencji prowadzić nawet do bezpłodności, a jeśli chora kobieta zajdzie w ciążę zwiększa się ryzyko, że dziecko będzie wcześniakiem.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii przekonują, że choroba może powodować wzrost komórek rakowych. Infekcja, przenoszona podczas stosunku seksualnego sprawia, że mężczyźni stają się bardziej podatni na raka prostaty. Jak się okazało rzęsistek pochwowy wydziela białko, które wywołuje stan zapalny prostaty oraz przyspiesza namnażanie się komórek – zarówno łagodnych, jak i nowotworowych.

"Badania sugerują, że rzęsistkowica może pobudzać komórki nowotworowe do wzrostu i szybszego rozwoju" - stwierdziła w rozmowie z BBC Nicola Smith z brytyjskiego centrum badania nad rakiem Cancer Research.

Brak objawów u większości osób dotkniętych rzęsistkowicą sprawia, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, nie są świadomi choroby i zarażają seksualnych partnerów i partnerki.

Nawet jeśli już wystąpią pewne symptomy, większość kobiet lekceważy je, nie mając pojęcia, że ich powodem może być obecność pierwotniaków. 65 procent pań po prostu czeka aż nieprzyjemne objawy przejdą same. Według danych ASHA z istnienia rzęsistkowicy zdaje sobie sprawę niecała jedna piąta kobiet, co jest tym bardziej szokujące, jeśli wziąć pod uwagę masową skalę jej występowania.

Kłopotliwe schorzenie nie pozostaje bez wpływu również na jakość życia seksualnego - "nieproszeni goście" w organach intymnych często sprawiają, że seks staje się bolesny. Lepiej więc w porę reagować na wszelkie niepokojące symptomy i przebadać się. Statystyka wskazuje, że choroby weneryczne nie odeszły do lamusa, a rzęsistkowica może dotyczyć właściwie każdego.

KP, PFi/PFi, facet.wp.pl

Zobacz: href="http://s.wp.pl/allegro-facet-kroniki-raka">Pierwsza na polskim rynku książka o raku, która traktuję tę chorobę jako przeciwnika, z którym można walczyćPierwsza na polskim rynku książka o raku, która traktuję tę chorobę jako przeciwnika, z którym można walczyć

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)