Kokieteria zza wachlarza...
30.07.2010 | aktual.: 27.12.2016 15:18
None
W Chinach istnieje legenda, która wyjaśnia, jak powstał wachlarz.
Piękna Kan-Si, córka pewnego mandaryna, onegdaj brała udział w święcie pochodni.
Wszystkie damy i ona sama miały zakryte twarze małymi maskami. Młoda Kan-Ji, nieprzeciętnej urody, nie potrafiła sobie poradzić z gorącem, który odczuwała. Nie mogła jednak ujawnić swojego oblicza.
Wobec tego bardzo szybko zaczęła się wachlować maską, co powodowało przyjemny chłód, a zarazem nikt nie mógł zobaczyć jej boskiej twarzy. Inne panie (a było ich 10 000) szybko doceniły zalety metody córki mandaryna i już wkrótce cały bal używał masek jako wachlarzy.
Towar wszech czasów
Niektórzy dawni autorzy uważali, że już nasza matka Ewa musiała używać wachlarzy. Albo inaczej: Wachlowała się szerokimi liściami drzew. Za to z całą pewnością ochładzali się tak starożytni Egipcjanie, mieszkańcy Półwyspu Indyjskiego i Chińczycy.
Jednak wiele wieków minęło zanim wachlarz przybrał formę, którą znamy z Hiszpanii.
Towar wszech czasów
Istniał przez tysiąclecia jako przedmiot powszechnego użytku, lecz o kształcie otwartym. Na początku XV wieku naszej ery, wersja "harmonijkowa" opuściła swój kraj macierzysty - Koreę - i poprzez Chiny trafiła do Europy.
Od tej pory wachlarz kroczył zwycięsko przez wszystkie dwory, pałace, był zaczątkiem kilkuset romansów i ...pojedynków (oczywiście o damy, które wachlarzem dały znak przychylności innemu kawalerowi).
Towar wszech czasów
Wiek XVII i XVIII uchodzą za złote stulecia dla tej drobnostki. Stała się królową salonów, symbolem kokieterii bez względu na porę roku. Na dworze Ludwika XIV - Króla Słońce - gdzie na wersalskich kanapach królowały romanse, miłość i etykieta, wachlarz zajaśniał nowym blaskiem.
Na większości ówczesnych abanico - bo taką nazwę wówczas nosił - widniały skopiowane sceny rodzajowe z obrazów wielkich mistrzów - alegorie cnót, sielanki, pojedynki rycerskie. Zdobiły je nadto złoto i szlachetne kamienie.
Towar wszech czasów
Z biegiem czasu wachlarze przestawiały także aktualne wydarzenia polityczne, jak te na hiszpańskim _ abanico_ z czasów wojen napoleońskich - przedstawiającym żołnierzy francuskich walczących przeciwko ludowi Madrytu w 1808 roku - niczym z obrazu Goi.
Wachlarz od środka
Są różne rodzaje wachlarzy: dla damy zamężnej, panny, ale także i dla mężczyzny; są wachlarze domowe, poranne, letnie, zimowe; jako dodatek do stroju, na spacer, na wesele, do ogrodu , abanicosz sekretnym kodem, etc. etc.
Typowe abanico składa się z trzech części: szkieletu, (najbardziej ceniony, ale też i "barbarzyński" to ten wykonany z kości słoniowej, może być też "bardziej ekologiczny" z masy perłowej lub z drewna); kółeczka do eleganckiego trzymania i elementu najważniejszego: tzw. kraju albo pejzażu. Nań nanosi się efektowne scenki rodzajowe (i nie tylko). Robi się go z papieru lub z koronki.
Wachlarz od środka
Bardzo ciekawy zbiór wachlarzy, będących jednocześnie świadkami epok, w których powstawały posiada madryckie Muzeum Miejskie.
I tak osiemnastowieczne pejzaże z wachlarzy, to np. widok Akademii, gdzie uczeni dyskutują o najnowszych odkryciach, a towarzyszą im pomoce naukowe - globusy, szkielety zwierząt i ludzi, mapy.
Wachlarz od środka
Na innym odnajdujemy wspaniały galeon, przycumowany do ...pomostu pałacowego. Wydaje się, że za chwilę odpłynie w daleki rejs i czeka tylko na ostatnie polecenia dostojnych gospodarzy.
Albo scena z _ abanico_ z 1860 roku, zwanego "Poddanie się Tetuanu". Typowy obraz epoki: Na stronie frontowej hiszpańska para królewska przyjmuje hołd od arabskich mieszczan, na rewersie jednak nie ma już jednak wielkiej polityki, jest natomiast... wiejska sielanka.
Za jaką cenę?
Wachlarze od lat kojarzone są z półwyspem iberyjskim. Produkcja wachlarzy to od wieków poważna gałąź przemysłu w Hiszpanii.
W wielu miastach i miasteczkach, a zwłaszcza w Walencji są warsztaty, które zajmują się tylko tym. Niektóre przygotowują wyłącznie szkielety, aby wysłać je do innych manufaktur, gdzie dokłada się pejzaże.
Zresztą nie ma bardziej tradycyjnego prezentu z Hiszpanii od abanico. Wachlarz jest dla Hiszpanii tym czym _ matrioszka_ dla Rosji.
A co przedstawiają? Dominują wachlarze z motywami roślinnymi, esy floresy, ale nie brakuje też motywów politycznych, jak np. wachlarz z wizerunkiem prezydenta Obamy.
Za jaką cenę?
Kosztują one od 2 euro do ... No właśnie, to już zależy od tego, czy życzymy sobie abanico z koci słoniowej (choć oficjalnie zakazane, ciągle można je dostać) i malunkiem na koronce, czy drewniane z pejzażem malowanym na zwykłym papierze. Powiedzmy więc, że na porządne, eleganckie abanico wydamy do 50 euro - i wiadomo, że nie jest to przedmiot do użytku codziennego.
Do używania na co dzień lepiej zaopatrzyć się w mniej trwałe, ale bardzo tanie abanico wykonane z papieru ze szkieletem z masy sztucznej. Tak radzą same Hiszpanki.
"Nie kokietuj tamtej! "
W Hiszpanii, a zwłaszcza w Andaluzji, powstał specjalny język wachlarzy dla komunikowania się między kochankami.
Każdemu ruchowi abanico został przyporządkowany jeden znak alfabetu. Mniej skomplikowany jest inny system, wystarczający, aby nawiązywać amory lub karcić kochanka:
Przystawić zwinięte _ abanico_ do ust znaczy tyle co - "Nie zwracaj na mnie uwagi".
Wachlować się bardzo powoli - "Jesteś mi obojętny".
Przejechać palcem po poszczególnych "palikach" szkieletu - "Musimy porozmawiać".
Zamknąć wachlarz z włosem z grzywki - "Nie zapomnij o mnie".
Wachlować się z lewej ręki - "Nie kokietuj tamtej!"
Wyjść na balkon, wachlując się - "Przyjdę wkrótce" .
Wejść na salę, zamykając abanico - "Dziś nie przyjdę".
Hiszpania to zdaje się jedyne miejsce w Europie, gdzie używanie wachlarza nie wyszło z mody i co najważniejsze stało się elementem tradycji. Pamiętajcie o tym, Panowie, szczególnie wtedy kiedy ponętna Hiszpanka, spojrzawszy na nas spod wachlarza, przejedzie palcem po jego konstrukcji...
mw/wp.pl