CiekawostkiKolejna edycja gry miejskiej "Let’s talk about sex!" - promującej bezpieczny seks

Kolejna edycja gry miejskiej "Let’s talk about sex!" - promującej bezpieczny seks

Bezpieczna zabawa i zdrowie seksualne - to tematy, które chcą podejmować organizatorzy gry miejskiej "Let’s talk about sex!". Jej 6. edycja odbędzie się w piątek w Warszawie. Celem inicjatywy jest promowanie zachowań, które minimalizują ryzyko zakażenia HIV.

Kolejna edycja gry miejskiej "Let’s talk about sex!" - promującej bezpieczny seks
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

29.09.2016 09:34

Tegoroczna edycja gry nosi tytuł "Dirty Dancing". Jak tłumaczą organizatorzy, chodzi o to, by spojrzeć na temat imprezowania z nieco innej perspektywy: jak podczas zabawy można zadbać o siebie, swoje zdrowie i bezpieczeństwo, gdzie są nasze granice, w ramach których czujemy komfort w relacjach.

Gra rozpocznie się w piątek o godz. 16 na placu przed południowym wejściem do Metra Centrum (tzw. Patelni). Może w niej wziąć udział każdy chętny powyżej 15. roku życia, bezpłatnie, bez zapisów. Wystarczy przyjść na start gry w dowolnej chwili między godz. 16 a 20.30 i odebrać legitymację gracza z wyznaczoną trasą.

Najważniejszym celem inicjatywy jest edukacja: forma gry ma oswoić uczestników z myślą, że o seksualności można mówić otwarcie, bez skrępowania - i na serio, i w formie zabawy. Przygotowane na poszczególnych punktach zadania mają w ciekawy i przystępny sposób przekazywać uczestnikom wiedzę na temat bezpieczniejszej zabawy i zdrowia seksualnego.

Na każdym z pięciu punktów tegorocznej gry, rozmieszczonych w siedzibach organizacji pozarządowych działających na terenie Śródmieścia, przy wsparciu edukatorów będzie można zmierzyć się z pytaniami, które dotyczą każdego młodego (i nie tylko) człowieka.

Gra miejska "Let's talk about sex!" to bezpłatna, edukacyjna inicjatywa pokazująca, że o seksualności i bezpieczeństwie w relacjach można mówić otwarcie. Organizują ją warszawskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Program STACJA i Społeczny Komitet ds. AIDS, w ramach projektu współfinansowanego przez stołeczny ratusz; partnerami wydarzenia są Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Fundacja Redukcji Szkód oraz Studencka Inicjatywa Narkopolityki.

Obraz
© Materiały prasowe

"Każdy człowiek ma prawo do posiadania rzetelnej wiedzy na temat zdrowia seksualnego. Często jednak trudno jest uzyskać do niej dostęp. Wynika to z niskiego poziomu edukacji seksualnej, traktowania internetu jako źródła informacji czy przedstawiania zagadnień w zmedykalizowany i często niezrozumiały sposób" – mówi Weronika Zaród, jedna z koordynatorek projektu.

"Statystyki zakażeń HIV w Polsce mają tendencję wzrostową, co pokazuje, że wiedza z zakresu edukacji seksualnej jest szczególnie ważna, również w powiązaniu z zabawą, piciem alkoholu czy zażywaniem substancji psychoaktywnych. Naszym zadaniem jest dzielenie się wiedzą w sposób przyjazny, nieoceniający i niestraszący, w atmosferze otwartości i komfortu" - dodaje.

Posiadacze smartfonów z systemem Android mogą pobrać bezpłatną aplikację, stworzoną specjalnie na potrzeby projektu.

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, w 2015 r. zgłoszono 1 tys. 273 nowo wykryte zakażenia HIV; rok wcześniej było ich 1 tys 85.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)