Trwa ładowanie...
doklu6h

Kompas na wyprawę. Nie warto ruszać na szlak bez niego

To niewielki gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie pieszej wędrówki. Przyda się zarówno podczas wielogodzinnych marszów w trudnych warunkach, jak i wypadu pod namiot do lasu. Lepiej mieć go ze sobą podczas wypraw.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niezawodny sprzęt, który warto zabrać na wyprawę
Niezawodny sprzęt, który warto zabrać na wyprawęŹródło: Shutterstock.com
doklu6h

Choć mogłoby się wydawać, że obecnie kompas i mapę zastąpi smartfon lub tablet, to jednak należy pamiętać, że urządzenia elektroniczne bywają zawodne. Nigdy nie wiadomo, czy w kluczowym momencie nie zabraknie energii bądź sprzęt nie straci połączenia z siecią. Dlatego warto mieć przy sobie praktyczny i niewielki kompas, który w razie potrzeby wskaże drogę.

Postaw na niezawodność

Wybierając się na szlak, nie zawsze możesz mieć pewność, że będziesz trzymać się wytyczonej ścieżki. Zboczenie z drogi wydaje się ryzykownym posunięciem, jeśli jednak natrafisz na przeszkodę terenową w postaci zerwanego mostku bądź niedługo zapadnie ciemność, trzeba przedsięwziąć pewne kroki. Lepiej jednak nie podejmować decyzji, jeśli nie masz absolutnej pewności, że trafisz z powrotem na szlak.

Najprostsze kompasy składają się z pudełka i zamkniętej w nim igły magnetycznej ustawionej na tak zwanej róży wiatrów, czyli planszy, na której wypisano kierunki świata oraz stopnie. Nowoczesne kompasy wypełnione są płynem, który ułatwia stabilizację igły, a co za tym idzie – wpływa na dokładność odczytu.

Z jego pomocą wyznaczysz azymut. Shutterstock.com
Z jego pomocą wyznaczysz azymut.Źródło: Shutterstock.com

Kiedy kompas nie działa tak, jak powinien

Uwaga na pułapki. Są bowiem miejsca oraz okoliczności, w których odczyt z kompasu może być przekłamany ze względu na zaburzenia pola magnetycznego. Burze magnetyczne związane z wiatrem słonecznym, linie pod wysokim napięciem czy pracujące silniki elektryczne o dużej mocy, to wszystko sprawi, że igła magnesu może nieco zboczyć. Aby się przed tym uchronić, wystarczy odejść od źródła anomalii lub zaopatrzyć się w nieco droższy sprzęt. Dobrej jakości kompasy są mniej podatne na czynniki zewnętrzne, które mogą zafałszować wynik.

Kompas elektroniczny

Alternatywę stanowią kompasy elektroniczne, które cechuje większa dokładność i mniejsza podatność na zakłócenia. Urządzenie nie wykorzystuje bowiem pola magnetycznego, ale sygnał lokalizacyjny z satelity, który rejestruje położenie, a następnie dopasowuje kierunki do położenia użytkownika kompasu.

Jak wybrać kompas?

Różnice między działaniem poszczególnych kompasów są ledwie zauważalne, dlatego warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które pomogą podjąć decyzję o zakupie. Kompasy wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów z pewnością sprawdzą się podczas survivalowych wypadów. Możesz z powodzeniem wrzucić go do plecaka z innymi sprzętami, nie ryzykując, że się potłucze.

Nieco droższe modele przyjmują postać niepozornego breloczka, kłódki bądź poręcznego multitoola. Dla osób, które często korzystają z map, nieocenionym dodatkiem będzie kompas z podstawką, na której umieszczono skale pomocne przy odczytywaniu odległości na planie. Większość map szlaków turystycznych wyposażono w informację, ile czasu potrzeba na przebycie danego odcinka drogi, jednak zawsze warto mieć własne kalkulacje.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

doklu6h

Podziel się opinią

Share
doklu6h
doklu6h