Trwa ładowanie...

Kompas na wyprawę. Nie warto ruszać na szlak bez niego

To niewielki gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie pieszej wędrówki. Przyda się zarówno podczas wielogodzinnych marszów w trudnych warunkach, jak i wypadu pod namiot do lasu. Lepiej mieć go ze sobą podczas wypraw.

Kompas na wyprawę. Nie warto ruszać na szlak bez niegoŹródło: Shutterstock.com
d4ahiyd
d4ahiyd

Choć mogłoby się wydawać, że obecnie kompas i mapę zastąpi smartfon lub tablet, to jednak należy pamiętać, że urządzenia elektroniczne bywają zawodne. Nigdy nie wiadomo, czy w kluczowym momencie nie zabraknie energii bądź sprzęt nie straci połączenia z siecią. Dlatego warto mieć przy sobie praktyczny i niewielki kompas, który w razie potrzeby wskaże drogę.

Postaw na niezawodność

Wybierając się na szlak, nie zawsze możesz mieć pewność, że będziesz trzymać się wytyczonej ścieżki. Zboczenie z drogi wydaje się ryzykownym posunięciem, jeśli jednak natrafisz na przeszkodę terenową w postaci zerwanego mostku bądź niedługo zapadnie ciemność, trzeba przedsięwziąć pewne kroki. Lepiej jednak nie podejmować decyzji, jeśli nie masz absolutnej pewności, że trafisz z powrotem na szlak.

Najprostsze kompasy składają się z pudełka i zamkniętej w nim igły magnetycznej ustawionej na tak zwanej róży wiatrów, czyli planszy, na której wypisano kierunki świata oraz stopnie. Nowoczesne kompasy wypełnione są płynem, który ułatwia stabilizację igły, a co za tym idzie – wpływa na dokładność odczytu.

Z jego pomocą wyznaczysz azymut. Shutterstock.com
Z jego pomocą wyznaczysz azymut. Źródło: Shutterstock.com

Kiedy kompas nie działa tak, jak powinien

Uwaga na pułapki. Są bowiem miejsca oraz okoliczności, w których odczyt z kompasu może być przekłamany ze względu na zaburzenia pola magnetycznego. Burze magnetyczne związane z wiatrem słonecznym, linie pod wysokim napięciem czy pracujące silniki elektryczne o dużej mocy, to wszystko sprawi, że igła magnesu może nieco zboczyć. Aby się przed tym uchronić, wystarczy odejść od źródła anomalii lub zaopatrzyć się w nieco droższy sprzęt. Dobrej jakości kompasy są mniej podatne na czynniki zewnętrzne, które mogą zafałszować wynik.

Kompas elektroniczny

Alternatywę stanowią kompasy elektroniczne, które cechuje większa dokładność i mniejsza podatność na zakłócenia. Urządzenie nie wykorzystuje bowiem pola magnetycznego, ale sygnał lokalizacyjny z satelity, który rejestruje położenie, a następnie dopasowuje kierunki do położenia użytkownika kompasu.

Jak wybrać kompas?

Różnice między działaniem poszczególnych kompasów są ledwie zauważalne, dlatego warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które pomogą podjąć decyzję o zakupie. Kompasy wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów z pewnością sprawdzą się podczas survivalowych wypadów. Możesz z powodzeniem wrzucić go do plecaka z innymi sprzętami, nie ryzykując, że się potłucze.

Nieco droższe modele przyjmują postać niepozornego breloczka, kłódki bądź poręcznego multitoola. Dla osób, które często korzystają z map, nieocenionym dodatkiem będzie kompas z podstawką, na której umieszczono skale pomocne przy odczytywaniu odległości na planie. Większość map szlaków turystycznych wyposażono w informację, ile czasu potrzeba na przebycie danego odcinka drogi, jednak zawsze warto mieć własne kalkulacje.

d4ahiyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ahiyd