Komputer Vobis i7 920 F1 – prawdziwa moc i7
Co na pokładzie?
Jest dobrze, ale nie aż tak, żeby nie mieć zastrzeżeń. Producent wyposażały komputer w „zaledwie” 3GB pamięci RAM. Byłoby to zrozumiałe, gdyby sprzęt pracował pod kontrolą Windows XP (ten system obsługuje maksymalnie do 3GB pamięci RAM), jednak brak dodatkowego 1GB pamięci dziwi przy Windows Vista. Wiele laptopów pracujących pod Vistą oferuje więcej pamięci niż nowy Vobis. W zamian za brak dodatkowego modułu pamięci dostajemy coś innego. Core i7, a zatem także testowany komputer obsługuje pamięć RAM w trybie triple Chanel, zo znacznie zwiększa jej przepustowość.
Do tego otrzymujemy dysk twardy o pojemności 750GB z interfejsem SATA2 oraz kartę grafiki Radeon HD4850 1GB. Tutaj nie możemy specjalnie narzekać. Należy wspomnieć o zintegrowanej karcie dźwiękowej HD Audio 7.1, oraz także zintegrowanej karcie sieciowej.
Pierwsze wrażenia
Vobis zamknięty jest w estetycznej czarnej obudowie, która może cieszyć oko, a jednocześnie nie rzuca się za bardzo w oczy. Jest ok, choć dla faceta nie jest ważny kolor obudowy, ale to co można wycisnąć z jej zawartości. Pierwsze co możemy powiedzieć – biurowym aplikacjom dla sekretarek mówimy stanowcze nie! Zaczęliśmy od aplikacji graficznych – znanym większości osób wymagających programów ze stajnie Adobe i Corel. Na pierwszy rzut Adobe Premiere oraz Corel Ulead VideoStudio 11. Zadanie: przeliczyć obszerny materiał (27GB) z cyfrowej kamery do pliku avi.
Byliśmy mile zaskoczeni. Próba przeliczenia tego samego materiału na komputerze wyposażonym w procesor Core2 Duo 2,67 GHz trwała połowę dłużej i praktycznie odbierała możliwość swobodnej pracy. Tutaj nie odczuliśmy aż takiego spowolnienia. Jeszcze większe różnice na korzyść Core i7 i maszyny Vobisa występują przy kodowaniu materiałów kodekiem H.264 (poprzednio DivX)
To co lubią faceci – pograjmy trochę
Dobry relaks po ciężkim dniu mile widziany, a taki Crysis Warhead z duża ilością detali może nam go zapewnić. Crysis to jedna z najbardziej wymagających gier, a jej ostatnie wydanie jeszcze bardziej polega na możliwościach obliczeniowych procesora. Jak tutaj sprawdził się komputer Vobis? Dobrze, ale… Spodziewaliśmy nieco większego przyrostu ilości wyświetlanych klatek na sekundę (FPS). Ich średnia ilość przy rozdzielczości 1024x768 to około 30-32. Jest to zaledwie około 5-6 klatek więcej nić przy porównywanym tutaj Core 2 Duo 2,67 GHz. Większy przyrost FPS widać natomiast w Hal Life 2.
Do gier? Śmiało Panowie, Vobis i7 920 F1 was tutaj nie zawiedzie. Jak widać, połączenie procesora i7 z Radonem HD4850 daje dość dobre efekty i komputer radzi sobie z nowymi tytułami.
Podsumowanie
Jaki jest zatem komputer Vobis? Dopisek F1 ma nam się kojarzyć z szybkością bolidów na torze. Vobis jest taki, ale powiedzmy, że jest to jeszcze bolid testowy, który wymaga kilku poprawek i dopracowania zanim stanie na podium ze złotym medalem.