CiekawostkiKomu grozi rak prostaty?

Komu grozi rak prostaty?

Męskim okiem

Wysocy mężczyźni mają nieco wyższe ryzyko zachorowania na raka prostaty, twierdzą badacze z Wielkiej Brytanii.

Komu grozi rak prostaty?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na szczęście dla panów słusznej postury, dodatkowe ryzyko nie jest tak duże twierdzi Luisa Zuccolo z uniwersytetu w Bristolu, która przeanalizowała dane na ten temat zebrane aż w 58 innych badaniach.

Każde 10 cm wzrostu podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty o 3 - 9 proc. W dodatku u wyższych mężczyzn o 5 - 19 proc. częściej rak ten ma bardziej zaawansowaną postać. Prawdopodobnie, jak twierdzi uczona istnieje jakiś czynnik, który jednocześnie wpływa na wzrost oraz na rozwój choroby.

Tymczasem do zaskakujących wyników badań doszli naukowcy z Izraela: w krajach, gdzie nocą wiele miejsc jest jasno oświetlonych, mężczyźni częściej zapadają na raka prostaty, niż w państwach, które po zachodzie słońca pogrążają się w ciemności.

Badania nad związkiem niektórych nowotworów a ekspozycją nocą na sztuczne światło badają naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie. Wcześniej zauważyli podobną zależność pomiędzy zachorowaniami na raka piersi, a poziomem światła w nocy.

Uczeni analizowali dane na temat ryzyka raka prostaty w różnych częściach świata. Porównywali je z informacjami uzyskanymi za pośrednictwem satelitów na temat ilości sztucznego światła w tych regionach w porze nocnej, a także m.in. tamtejszego zużycia prądu.

Okazało się, że w krajach gdzie noce są najmocniej rozświetlane przez sztuczne źródła światła rak prostaty występuje u 157 mężczyzn na 100 tys. mieszkańców. Natomiast w krajach, gdzie nocą jest najciemniej choruje tylko ok. 66 osób na 100 tys.

Według uczonych, którzy przeprowadzali swoje obliczenia za pomocą kilku różnych metod statystycznych, nie jest to tylko przypadkowy wynik. Mają oni kilka teorii, które mogłyby tłumaczyć ten dosyć zaskakujący związek.

Wystawienie organizmu nocą na światło zaburza bowiem nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Może to mieć szereg konsekwencji. Na przykład z tego powodu może spadać produkcja melatoniny, czyli hormonu regulującego fazy snu i czuwania. To z kolei może powodować osłabienie układu odpornościowego i większą podatność m.in. na nowotwory.

(PAP), menonwaves

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)