Trwa ładowanie...

Koniec szpanowania lepszymi fajkami!

Share
Koniec szpanowania lepszymi fajkami!
Źródło: AFP PHOTO/AUSTRALIAN GOVERNMENT
d4ah6aa

Sąd Najwyższy Australii - mimo protestów koncernów tytoniowych, które argumentowały, że godzi to w wartość ich znaków handlowych - utrzymał w środę zakaz umieszczania logo producentów na paczkach papierosów.

Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że poczynając od grudnia br. koncerny tytoniowe nie będą mogły umieszczać na sprzedawanych w Australii paczkach papierosów swoich kolorów i znaków firmowych. Jest to najostrzejszy tego rodzaju przepis na świecie.

Na szaro-oliwkowych paczkach umieszczone będą napisy ostrzegające przed szkodliwością palenia oraz zdjęcia ust zaatakowanych przez raka i ślepych gałek ocznych. Rząd Australii ma nadzieję, że uczyni to palenie możliwie najmniej atrakcyjnym.

Koncerny tytoniowe, takie jak: British American Tobacco, Philip Morris International, Imperial Tobacco i Japan Tobacco obawiają się, że australijskie przepisy staną się światowym precedensem, który może zmniejszyć wartość ich firm o miliardy dolarów - utrzymywały, że przepisy naruszają prawo własności intelektualnej i dewaluują ich znaki handlowe.

d4ah6aa

Zdaniem rzecznika British American Tobacco, Scotta McIntyre'a, nowe prawo ułatwi jedynie podrabianie papierosów i sprzyjać będzie zorganizowanym grupom przestępczym sprzedających nielegalne wyroby tytoniowe na ulicach.

Ponadto - zdaniem koncernów - rząd Australii będzie uzyskiwał niesprawiedliwe korzyści ich kosztem, rozpowszechniając na ich produktach swoje przesłanie.

Argumenty te nie przekonały jednak sędziów Sądu Najwyższego. (PAP/Reuters) jm/ijuh

d4ah6aa

Podziel się opinią

Share
d4ah6aa
d4ah6aa