Trwa ładowanie...
21-03-2012 11:19

Kontakt z rywalami jest dobry dla płodności

Kontakt z rywalami jest dobry dla płodnościŹródło: Fotochannels.com
doak00a
doak00a

Samce muszki owocowej zmieniają swoje godowe zachowanie zależnie od tego, czy przebywały w towarzystwie innych samców. Obecność męskiej konkurencji sprawia, że muszki wkładają w gody znacznie więcej wysiłku - czytamy w "Proceedings of the Royal Society B".

Naukowcy z University of East Anglia (UEA) obserwowali samce muszek owocówek (Drosophila melanogaster) i zmiany w ich zachowaniu godowym w reakcji na otoczenie społeczne - obecność innych samców.

Już wcześniej stwierdzili, że samce, które przed godami miały kontakt z innymi samcami (potencjalnymi rywalami), w samych godach uczestniczyły znacznie dłużej i płodziły więcej potomstwa niż odludki. Tym razem naukowcy sprawdzali, czy samce mogą zmienić swoje zachowanie, kiedy są narażone na zmiany otoczenia społecznego.

"Zachowanie samców muszki owocowej było wielce wyrafinowane. Zmieniało się konsekwentnie w zależności od liczebności męskiej konkurencji w otoczeniu" - zauważa główny autor badania prof. Tracey Chapman z UEA.

doak00a

"Najogólniej mówiąc, samce, które przed godami miały kontakt z innymi samcami, odnosiły większy reprodukcyjny sukces niż samce, które takich doświadczeń nie miały. Wyniki tej obserwacji można dość łatwo bezpośrednio przenieść na inne gatunki. Badanie to pozwala lepiej zrozumieć, jak społeczne otoczenie samca może wpływać na jego sukces w roli ojca" - dodaje.

Najbardziej prawdopodobna przyczyna zmian w zachowaniu godowym jest taka, że samce bardziej starają się podczas godów, kiedy spodziewają się współzawodnictwa. Podobnie jak wtedy, gdy istnieje duże ryzyko, iż wybrana przez nich samica może się spotkać z innymi samcami. Jeśli zaś samiec nie spodziewa się konkurencji, ponieważ nie odkrył innych samców w okolicy, nie potrzebuje nadmiernie inwestować w gody. Dzięki temu oszczędza siły i energię na kolejne randki" - tłumaczy Chapman.

Wnioski te mogą się okazać cenne dla prób związanych z poprawą płodności samców, np. u gatunków hodowlanych, w biologicznej kontroli szkodników i w programach rozmnażania zwierząt chronionych i zagrożonych. (PAP) zan/krf/Puch

doak00a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doak00a