Trwa ładowanie...

Kontrwywiad wytropił rosyjskich szpiegów!

Kontrwywiad wytropił rosyjskich szpiegów!Źródło: Jupiterimages
d423vgo
d423vgo

Pod koniec 2008 r. z Polski wydalono dwóch rosyjskich dyplomatów, poinformowała rosyjska agencja Interfax. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, że chodzi o pracowników biura attaché wojskowego, którzy werbowali do szpiegowskiej współpracy oficerów naszej armii.

Jeden z werbowanych poinformował służbę kontrwywiadu wojskowego i został użyty do gry z Rosjanami. Pod koniec 2008 r. SKW "podstawiła" dyplomatom co najmniej kilku oficerów, którzy poszli na pozorną współpracę (przekazywali informacje nieprawdziwe lub nieistotne).

Kontrwywiad ustalił, jakie stawki płacono informatorom (po kilka tysięcy dolarów). Namierzono też osoby, które świadomie poszły na współpracę z Rosjanami.

Polski rząd zdecydował się załatwić sprawę bez rozgłosu. Aleksy K. i Siergiej P. dostali tydzień na opuszczenie Polski. W ramach retorsji strona rosyjska odesłała dwóch oficerów z polskiego ataszatu w Moskwie.

To pierwsza od 9 lat - ujawniona - sprawa szpiegowska z udziałem rosyjskich dyplomatów. Najgłośniejsza, jak dotąd, miała miejsce w styczniu 2000 r. za rządów AWS. UOP oficjalnie oskarżył wtedy o działalność szpiegowską 9 pracowników ambasady Rosji.

(PAP) mp/

d423vgo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d423vgo