Trwa ładowanie...
13-04-2010 09:07

Kosmonautki nie ustępują kosmonautom

Kosmonautki nie ustępują kosmonautomŹródło: AFP
d2q1pq9
d2q1pq9

Podczas lotu w kosmos ważny jest wysoki profesjonalizm kosmonauty, a nie jego płeć - tak odpowiedziała na pytanie dziennikarzy chińskich Swietłana Sawicka, pierwsza w świecie kobieta, która wyszła w otwartą przestrzeń kosmiczną.

"Nie należy obawiać się szkolenia kobiet na kosmonautki. Są one tak samo przydatne jak mężczyźni, a w wielu wypadkach adoptują się nawet lepiej od nich" - stwierdziła Sawicka podczas telemostu z Pekinem. Przypomniała, że fizjologiczne właściwości organizmu w żaden sposób nie wpływają na jakość lotu, co już niejednokrotnie dowiodły osobistym przykładem kobiety-kosmonautki.

Według Sawickiej, jeśli w Chinach wyłonią się jakieś problemy z wyszkoleniem pierwszej chińskiej kosmonautki, zawsze możliwe jest zawarcie porozumienia z Roskosmosem (Federalną Agencją Kosmiczną Rosji)
i wtedy rosyjscy specjaliści "podzielą się niektórymi profesjonalnymi tajemnicami".

d2q1pq9

Dla Chin sprawa szkolenia kobiet do podróży kosmicznych jest obecnie aktualna jak nigdy dotąd. Specjaliści chińscy badają teraz możliwość adaptacji organizmu kobiecego do wypraw pozaziemskich. Pierwsza Chinka powinna znaleźć się w kosmosie jeszcze przed 2012 rokiem. Wcześniej Chiny wysyłały na orbity okołoziemskie wyłącznie mężczyzn. (PAP)

*Zobacz w innych serwisach: * Ostatnia podróż Prezydenta

d2q1pq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q1pq9