Trwa ładowanie...
dmlx7se

Koszulka polo – świetny zamiennik standardowego T-shirtu

Koszulka polo dorobiła się specjalnego statusu w męskiej modzie. Jest niezobowiązująca, ale nieco bardziej elegancka od zwykłego T-shirtu z napisami, dlatego warto ją nosić wszędzie tam, gdzie wymaga się elegancji. Skąd wywodzi się koszulka polo i na jakie okazje będzie najlepsza?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koszulka polo wywodzi się ze sportowego stylu
Koszulka polo wywodzi się ze sportowego stylu (iStock.com, Fot: g-stockstudio)
dmlx7se

Koszulka polo – fason

Koszulka polo to połączenie dwóch fasonów: klasycznej koszuli i T-shirtu. Jej charakterystyczną cechą jest miękki kołnierzyk z dwoma lub trzema drobnymi guzikami przy dekolcie. Bardzo często szyje się ją z miękkich, naturalnych materiałów (np. bawełny) w specjalnym splocie zwanym piką. Tkanina pika jest dwuwarstwowa i bruzdowana, co sprawia, że łatwo się rozciąga. Taka koszulka jest więc wygodna i umożliwia lepszą wymianę powietrza.

dmlx7se

Koszulka polo – skąd się wzięła?

Koszulka polo wywodzi się ze świata sportu, a konkretniej z uniformu tenisistów. Po raz pierwszy pojawiła się na korcie w 1926 roku, na US Open w Nowym Jorku. Nosił ją francuski sportowiec René Lacoste. Tamten model – który zresztą wzbudził duże zainteresowanie na tle tradycyjnego stroju sportowego – był biały i charakteryzował się kołnierzykiem oraz rzędem małych guzików przy dekolcie.

Pomysł na noszenie koszulki polo podchwycili inni gracze, więc René po zakończeniu kariery sportowej, wraz ze wspólnikiem, założył firmę odzieżową La Chemise Lacoste. Początkowo produkowano tam białe koszulki polo przeznaczone dla tenisistów, ale później wprowadzono również inne kolory, które spodobały się z kolei np. żeglarzom. Na koszulkach tych naszywano charakterystyczny emblemat w kształcie krokodyla, co było odniesieniem do tego, że amerykańska prasa swego czasu nazwała René właśnie "Krokodylem".

dmlx7se

Jak koszulka polo pojawiła się w modzie codziennej? Prawdopodobnie wylansowali ją amerykańscy studenci z wyższych sfer, którzy stworzyli charakterystyczny styl preppy. Styl ten można określić w skrócie "eleganckim luzem", a dominują w nim materiałowe spodnie, szorty, gładkie swetry i właśnie koszulki polo.

Koszulka polo – na jakie okazje nosić i do czego?

dmlx7se

Koszulkę polo można nosić do każdego rodzaju spodni, ponieważ ma elegancki charakter i w hierarchii formalności stoi nieco wyżej od pospolitego T-shirtu, ale nieco niżej od klasycznej koszuli. Będzie więc dobrym wyborem na co dzień i na bardziej oficjalne okazje, ale utrzymane w luźniejszym tonie.

Koszulka polo nie zastąpi klasycznej koszuli w bardzo formalnych okolicznościach, gdzie wymaga się wystawnego stroju, ale może być dobrym zamiennikiem codziennego modelu w kratę czy w inne, wyraziste wzory. Będzie się dobrze prezentowała np. ze sportową marynarką, wygodnymi chinosami albo prostymi jeansami.

dmlx7se

dmlx7se

dmlx7se
dmlx7se