Kredyt gotówkowy a spłata alimentów - czy dostaniesz pieniądze z banku?
Jeśli planujesz wziąć kredyt gotówkowy, a alimenty są dość sporym obciążeniem twojego budżetu, bank weźmie je pod uwagę przy ocenie twojej zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że nie masz szans na otrzymanie pożyczki. Sprawdź, jak zaciągnąć kredyt, płacąc alimenty na dziecko.
29.09.2021 12:12
Życie różnie się układa, a na wiele zdarzeń nie mamy wpływu. Niestety niektóre z nich niosą za sobą pewne konsekwencje prawne, dlatego np. po rozstaniu z małżonkiem trzeba łożyć na utrzymanie dzieci, które na mocy orzeczenia sądu pozostały pod jego opieką. Według przepisów zobowiązania alimentacyjne traktowane są priorytetowo i niełatwo uchylić się od ich płacenia. A co jeśli osoba odpowiedzialna za ich regulowania potrzebuje pożyczyć pieniądze z banku? Czy kredyt gotówkowy zostanie jej udzielony przy takim obciążeniu?
Kredyt gotówkowy a alimenty – jak do sprawy podchodzą banki?
Bez względu na to, czy płacisz alimenty na dziecko, czy na rodzica, o kredyt gotówkowy możesz ubiegać się w każdej chwili, ponieważ sam fakt regulowania takiego świadczenia nie jest przeszkodą w uzyskaniu finansowania. Banki traktują je jednak jako stałe zobowiązanie, dlatego wysokość alimentów trzeba wpisać we wniosku kredytowym, podobnie jak wysokość rat innych pożyczek. Ogólną sumę regulowanych zobowiązań bank porówna do kwoty twoich dochodów i na tej podstawie oceni, czy masz zdolność kredytową do terminowej spłaty rat kredytu gotówkowego, o który się ubiegasz.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości średnia wysokość alimentów zasądzonych na dzieci poza rozwodami wynosi około 670 zł, natomiast przy rozwodach około 960 zł. To spore kwoty, które każdego miesiąca pomniejszają dochody, a więc wpływają na mniejszą zdolność do pokrywania innych zobowiązań. Jednak jeśli ubiegasz się o kredyt gotówkowy, a alimenty pochłaniają niewielką część twoich zarobków, masz duże szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Czy można dostać kredyt na alimenty?
Przy okazji tematu kredyt gotówkowy a alimenty, warto wyjaśnić, czy możliwa jest pożyczka na alimenty. Czy osoba utrzymująca się z takich świadczeń może pożyczyć pieniądze z banku? Niestety na same alimenty otrzymanie kredytu może być trudne. Bank może jednak wziąć je pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej, jeśli będą stanowiły dodatkowy dochód.
Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt gotówkowy, gdy płaci się alimenty?
Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy a alimenty, musisz mieć świadomość, że twoje szanse na pożyczenie pieniędzy z banku będą zależały także od innych czynników, a nie tylko od relacji zobowiązań do dochodów. Banki dużą wagę przywiązują bowiem do rzetelności w spłacie innych zobowiązań. Jeśli dotychczas spłacałeś raty innych pożyczek terminowo, a także nie masz zaległości w spłacie alimentów, będziesz w oczach banku postrzegany jako osoba wiarygodna, której warto udzielić wsparcia finansowego. Zanim więc zaczniesz ubiegać się o kredyt gotówkowy, pospłacaj wszystkie swoje zaległości i staraj się na bieżąco regulować wszystkie rachunki, alimenty i raty w terminie.
Kredyt gotówkowy a alimenty – czy spłata kredytu wpływa na wysokość alimentów?
Zgodnie z art. 135 Kodeksu rodzinnego alimenty powinny być ustalone według usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do świadczenia i jednocześnie adekwatnie do możliwości finansowych osoby zobowiązanej do ich płacenia.
Teoretycznie zatem sąd przy ustalaniu wysokości alimentów powinien wziąć pod uwagę raty kredytu, zwłaszcza jeśli chodzi o alimenty a kredyt na mieszkanie, który spłacany jest przez osobę obciążoną alimentami za nieruchomość, w której mieszka małżonek z dziećmi. W takiej sytuacji koszty rat można potraktować jako formę zaspokajania potrzeb rodziny. W praktyce jednak sądy podchodzą do tego różnie, ale zdarza się, że raty kredytów na mieszkanie są podstawą do obniżenia alimentów.
Nieco inaczej natomiast wygląda sytuacja, gdy osoba spłacająca alimenty bierze kredyt gotówkowy i potem wnioskuje o zmniejszenie świadczenia. Tutaj nie ma podstaw do takiej obniżki, ponieważ zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dn. 12 listopada 1976 r. powinna zaciągać zobowiązania z uwzględnieniem swojego obowiązku alimentacyjnego.
Płacąc alimenty, masz szanse na kredyt gotówkowy, ale jego przyznanie będzie zależało od tego, jak bank oceni twoją sytuację finansową. Pamiętaj, że przy składaniu wniosku może poprosić cię o dostarczenie zaświadczenia o zarobkach, a także orzeczenia sądowego potwierdzającego wysokość zobowiązań alimentacyjnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl