Krótki żywot młodych firm - dlaczego padają?
Początkujący przedsiębiorca po krótkim czasie zamyka firmę. Inny notuje falstart: przegrał z trudnościami i nawet nie rozpoczął działalności. Czy rozkręcenie pierwszego biznesu to rzeczywiście taka trudna sprawa?
Firma? Nie dla każdego
Niemal co drugi debiutujący przedsiębiorca odnotowuje porażkę i zamyka firmę. Jakie stoją za tym przyczyny? Zdaniem ekspertów, krótka kariera nowych firm to często skutek faktu, że tworzący je ludzie działają bez wiary, bardziej z przymusu niż z przekonania. W istocie woleliby dostać stałą posadę u kogoś i nie martwić się obowiązkami, jakie spadają na początkującego biznesmena. Niektórzy zakładają wręcz firmę, by otrzymać dofinansowanie. W takim przypadku muszą dociągnąć tylko do przewidzianych przepisami 12 miesięcy. Inaczej są narażeni na zwrot pieniędzy.
– Wiele osób decyduje się na własną firmę z prostej przyczyny: nie mają wyboru, żadnej szansy na etat. Uciekają przed bezrobociem, jednak nie mają przy tym jasno sprecyzowanej wizji, planu – mówi ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska. – Z takim nastawieniem trudno osiągnąć sukces.
Dochodzą do tego inne czynniki. - Prowadzenie własnej firmy w Polsce nie jest łatwe. Gąszcz przepisów, powolne urzędy, brak pieniędzy. Jeśli ktoś dopiero zaczyna, może go dobić zerowe doświadczenie. Inne sprawy: brak planu, za duża konkurencja, zły model zarządzania. Własna firma to model życia dla osoby z pasją, a nie kogoś, kto kombinuje tylko, jak przetrwać. Tylko pasja rokuje sukces, a i ona może nie wystarczyć – komentuje proszący o anonimowość właściciel firmy z Trójmiasta z 10-letnim stażem.
Młodzi ludzie czują, że to niełatwe i wcale się nie palą do własnego biznesu. Według światowych danych, tylko około 20 proc. nowych firm zakładają ludzie przed 35 rokiem życia. Również w Polsce coraz częściej „na swoje” idą dopiero osoby, które zebrały już doświadczenie u jakiegoś pracodawcy... czytaj więcej w serwisie praca.wp.pl