Męskie sprawyKrwawią ci dziąsła? Możesz być impotentem

Krwawią ci dziąsła? Możesz być impotentem

Mężczyźni między 30. a 40. rokiem życia, którzy mają stany zapalne dziąseł z powodu paradontozy, trzy razy częściej cierpią na zaburzenia erekcji - wynika z tureckich badań, opublikowanych przez pismo "Journal of Sexual Medicine".

Krwawią ci dziąsła? Możesz być impotentem
Źródło zdjęć: © fotochannels.com

- Zaburzenia erekcji stanowią poważny problem zdrowia publicznego, który obniża jakość życia około 150 mln mężczyzn na świecie, a także ich partnerów - komentuje główny autor badań dr Faith Oguz z Inonu Universitesi w Malatya (Turcja).

Jak tłumaczy badacz, czynniki fizyczne odpowiadają za niemal dwie trzecie przypadków tych zaburzeń. Są to głównie procesy starzenia się oraz choroby mające negatywny wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, jak miażdżyca tętnic i choroba wieńcowa serca, cukrzyca, a także palenie papierosów, które powoduje podobne efekty. Do jednej trzeciej przypadków zaburzeń wzwodu przyczyniają się czynniki natury psychologicznej, jak stres czy depresja.

Paradontoza jest przewlekłą chorobą zapalną przyzębia, tj. dziąseł i innych tkanek otaczających i podpierających zęby, takich jak ozębna czy cement korzeniowy. Wywołują ją bakterie bytujące w jamie ustnej, które - jeśli nie dbamy prawidłowo o jej higienę - inicjują rozwój stanów zapalnych wokół zębów.

Przewlekłe zapalenie prowadzi do odsuwania się dziąseł od zębów i powstawania tzw. kieszonek przyzębnych, w których panują warunki sprzyjające dalszemu rozwojowi bakterii. Obserwuje się też stopniowe ubytki w kości, z której wyrastają zęby, co ostatecznie powoduje ich obluzowywanie się i wypadanie.

Z badań wynika, że paradontoza przyczynia się do zaburzenia czynności śródbłonka naczyń, tj. tkanki wyściełającej naczynia krwionośne w różnych narządach. "Wiele badań wykazało, że schorzenie to może inicjować rozwój chorób układu krążenia, w tym choroby wieńcowej serca, którą powiązano z zaburzeniami erekcji" - przypomina dr Oguz.

Aby sprawdzić związek między paradontozą a problemami ze wzwodem jego zespół przeprowadził badania wśród 80 mężczyzn między 30. a 40. rokiem życia, którzy mieli zaburzenia erekcji. Dla porównania przebadano też grupę kontrolną 82 panów bez podobnych problemów.

Naukowcy wybrali młodych mężczyzn, aby wyeliminować wpływ wieku na zaburzenia wzwodu. A ponieważ czynniki wpływające na ryzyko paradontozy pokrywają się często z tymi, które powodują zaburzenia erekcji - jak palenie papierosów, cukrzyca i choroba wieńcowa - wykluczono też panów z tymi schorzeniami (i innymi chorobami układowymi) oraz palących.

Stan zdrowia dziąseł i innych tkanek przyzębia oceniano na podstawie ilości kamienia nazębnego (który sprzyja powstawaniu kieszonek przyzębnych i rozwojowi paradontozy), krwawienia z dziąseł podczas badania kieszonek przyzębnych, głębokości kieszonek oraz utraty przyczepu łącznotkankowego zębów.

Poważne stany zapalne dziąseł związane z paradontozą stwierdzono u 53 proc. mężczyzn z zaburzeniami erekcji oraz u 23 proc. panów z grupy kontrolnej. Pacjenci, którzy mieli problemy ze wzwodem utracili też więcej zębów, mieli więcej zębów zepsutych czy wypełnionych plombami.

Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, wskaźnik masy ciała, dochód i poziom wykształcenia badanych okazało się, że panowie z zaawansowaną paradontozą byli ponad trzykrotnie bardziej zagrożeni zaburzeniami erekcji niż mężczyźni ze zdrowymi dziąsłami.

Zdaniem autorów pracy sugeruje ona, że paradontoza ma silny związek z zaburzeniami wzwodu u młodych mężczyzn między 30. a 40 rokiem życia. Powinna być rozważana jako jedna z przyczyn impotencji.

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)