Trwa ładowanie...
09-12-2014 14:21

Książki, które sprawią, że zaczniesz podróżować

Książki, które sprawią, że zaczniesz podróżowaćŹródło: WP.PL
d1ow7w1
d1ow7w1

Podróżuje się po to, żeby później o tym opowiadać. Wejdź na dowolnego bloga podróżniczego, żeby przekonać się, że to prawda. Pisanie to w ogóle opowiadanie, które stało się manią - zapytaj dowolnego pisarza.

Robisz coś po to, żeby później o tym napisać, obojętnie czy chodzi o partyzancki tour de force autostopem przez Bałkany, last minute z Rainbow Tours czy o weekendowy piknik w Wałczu. Blogi blogami, ale w poszukiwaniu inspiracji warto też zajrzeć do książek. Przedstawiamy kilka dzieł, które mogą dostarczyć inspiracji nie tylko do pisania, ale też - przede wszystkim - samego podróżowania.

Jednym z najbardziej znanych literackich podróżników pozostaje Nicolas Bouvier. Szwajcar, który początkowo jeździł głównie po Europie, szybko rozszerzył zainteresowania na kraje Orientu. Macedonia, Grecja, Turcja, Afganistan, Indie, Cejlon - tak przedstawia się indeks miejsc opisanych w jego najbardziej znanej książce. "Oswajanie świata" często nazywane jest biblią podróżników i trudno się temu dziwić. Pisarz nie zatrzymuje się na pasjonujących opisach miejsc, w których się znalazł (jakby tego było mało!). Kreśli prawdziwą filozofię życia, w którym podróż to coś dużo więcej niż podglądanie i zwiedzanie.

Gdzie nie był Paul Bowles? Trudne pytanie. Wystarczy wziąć do ręki "Podróże. Pisma zebrane 1950-1993", by się przekonać. Pod tym nieco katalogowym tytułem kryją się bowiem prawdziwe arcydzieła literatury podróżniczej. To raczej artykuły niż pamiętnik z podróży, dzięki czemu o świecie dowiadujemy się z książki więcej niż o samym podróżniku. Wśród znajdujących się w książce ponad czterdziestu tekstów mamy do czynienia z zarówno poświęconymi Paryżowi, jak i Kenii czy Tajlandii. Zmysł obserwacji to coś w życiu każdego podróżującego bardzo pożądana cecha. Bowles ją miał i lubił, żeby czytelnicy o tym nie zapominali.

d1ow7w1

Rosja to kraj, który trudno zrozumieć. Zarazem też kraj, który z wiadomych względów bardzo interesuje Polaków. Rosja to jednak nie tylko Kreml, o którym czytacmy codziennie w wiadomościach. To także bezdroża zimnego, ogromnego, dziwnego i niespójnego państwa ciągnącego się przez tysiące kilometrów, hen w daleką Azję. Można się domyślić, jak wielką przygodą jest zapuszczenie się w te rejony. Albo wiedzieć, jeśli przeczytało się reportaże Jacka Hugo-Badera. Dziennikarz związany z "Gazetą wyborczą" kombinowanym stylem przemierza Rosję i potrafi barwnie o tym pisać. Czy to w "Białej gorączce", czy w "Dziennikach kołymskich".

Czasami podróżowanie staje się przede wszystkim pretekstem dla literatury. Andrzej Stasiuk, jeden z najbardziej znanych i uznanych polskich pisarzy współczesnych w pewnej chwili zachłysnął się podróżowaniem. Podróżuje do miejsc peryferyjnych. Trudno znaleźć u niego Paryż czy Egipt, łatwiej Albanię lub plac Taksim. W swojej najnowszej książce pisze o Wschodzie, i to o Wschodzie rozumianym dość szeroko. Mimo to niektórzy powiedzą zapewne, że gdziekolwiek Stasiuk się znajdzie - i tak zawsze pisze o Polsce. Niedoskonałej, melancholijnej, naznaczonej przeszłością, ale mającej w sobie prawdziwą poezję.

Na koniec - obrazki. Bo o podróżach można nie tylko pisać, ale i rysować. Tak jak robi to popularny Guy Delisle. Kanadyjczyk nie jeździ w samotne podróże dookoła świata, nie pisze o wielkiej polityce ani nie robi z podróży wielkiej sprawy o znaczeniu egzystencjalnym. Zazwyczaj jeździ do pracy, na kontrakty. I opisuje zwykłe życie, codzienne absurdy w miejscach dla nas dość egzotycznych. Był już choćby w Izrealu ("Kroniki jerozolimskie") lub - uwaga - w Korei Północnej ("Pjongjang"). Czy jakiakolwiek relacja z Korei Północnej może nie być interesująca?

Kończymy rzucanie przykłami, mając nadzieję, że od samego myślenia o tych książkach nie możecie wysiedzieć w miejscu. Najpierw księgarnia, później biuro podróży i w drogę!

d1ow7w1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ow7w1