Trwa ładowanie...
06-10-2010 17:12

Kto inspiruje świat?

Kto inspiruje świat?Źródło: Tyskie
d100rrl
d100rrl

DOKONANIA POLAKÓW OKIEM...NAS SAMYCH!

Lech Wałęsa (59%), Jan Paweł II (59%), Maria Skłodowska – Curie (35%), Fryderyk Chopin (22%) - to postacie, które mieszkańcy kraju nad Wisłą wymieniają jako najbardziej inspirujących Polaków, nie tylko u nas w kraju ale i na całym świecie. W zestawieniu nie zabrakło także gwiazd sportu: Adama Małysza czy Roberta Kubicy.

Takie wyniki znajdziemy w badaniu „Czy Polacy inspirują świat?” przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC dla marki Tyskie*. Choć nazwiska z czołówki rankingu nie są większym zaskoczeniem, to zastanawiające jest, że pamiętamy i doceniamy w większości wypadków postacie ze świata polityki, sztuki oraz sportu, a nie do końca zdajemy sobie sprawę o naszych niezwykłych osiągnięciach na polu naukowym oraz badawczym.

Dopiero po dopytaniu czy np. znana jest osoba Ernesta Malinowskiego (budowniczy najwyżej położonej kolei na świecie), czy też Edmunda Strzeleckiego (badacza i odkrywcy tajemnic Australii) odpowiednio 42% oraz 36% z nas stwierdza, że owszem kojarzy tę postać. Na zbliżonym poziomie jest też wiedza o dokonaniach obu panów.

d100rrl

Respondentom zadano także pytanie czy ich zdaniem Polska oraz nasi rodacy mogą inspirować świat swoją działalnością. I tu także spotykamy się z ciekawymi odpowiedziami. Okazuje się bowiem, że jeśli chodzi o Polskę jako kraj to uważamy, że mamy raczej przeciętne znaczenie na świecie (59,7% odpowiedzi). Inaczej sprawa ma się jeśli myślimy o dokonaniach jednostkowych – tutaj wykazujemy się dużo większym optymizmem i blisko 41% rodaków stwierdza, że stosunkowo dużo Polaków inspiruje świat.

Z badań możemy wnioskować, że nie zdajemy sobie sprawy, że jest naprawdę wielu Polaków, którzy swoimi osiągnięciami zadziwili cały świat. Tylko nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Jednocześnie odsłania się na nowo obraz Polaków, jako narodu, który trzeźwym okiem patrzy na swój kraj i nasze dokonania, burząc w ten sposób pewien stereotyp naszej megalomanii.

Może warto pochylić się nad dokonaniami naszych rodaków – zarówno współcześnie żyjących jak i historycznych postaci – i odkryć, że dosłownie cały świat naprawdę wiele zawdzięcza wyjątkowej i genialnej myśli Polaków, którzy dzięki samozaparciu, nieustępliwości oraz wizjonerstwu osiągali i nadal osiągają rzeczy niezwykłe.

d100rrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d100rrl