Kto się śmieje z rowerzystów?
* Typowy wizerunek cyklisty, jako "faceta w legginsach" sprawia, że wiele osób rezygnuje z uprawiania tego sportu.*
Zachowanie cyklistów oraz ich wygląd może zniechęcić do brania z nich przykładu iwybierania tego samego sposobu rekreacji i rozwoju fizycznego. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przebadali sprawę, zwracając szczególną uwagę na to, co przyciąga ludzi do jeżdżenia na rowerze, a co ich zniechęca. Jazda na rowerze generalnie jest postrzegana pozytywnie. Jest to doskonały sposób na poprawę kondycji, przyjazny środowisku rodzaj środka transportu. Jednak niektóre niemądre postawy rowerzystów spotkały się z dezaprobatą społeczeństwa, co dosyć znacznie wpłynęło na prawdopodobieństwo podjęcia działań sportowych na arenie rowerowej.
Ponadto, a może przede wszystkim, elementem odstręczającym ludzi od bycia cyklistą jest wygląd takiego sportsmena. Nie każdy bowiem jest w stanie poczuć silną asocjację, czy też zidentyfikować się z kimś, kto przychyla się do noszenia obcisłych spodenek z lycry. To sformułowanie brzmi nawet całkiem grzecznie i niezobowiązująco. Określenie: "Faceci w rajtuzach" chyba zdecydowanie zniechęca każdego macho do uprawiania kolarstwa. Jak uważa dr Chris Rissel z Uniwersytetu w Sydney, wielu respondentów jest przychylnych jeździe na rowerze, traktując ją, jako zdrowy i przyjemny sposób przemieszczania się. Jednakże wielu z nich zrugało niepoprawne zachowanie rowerzystów na drodze, dodatkowo stwierdzając, że nie czują "wspólnoty" z tego typu gronem ludzi. Wygląd kolarza jest na tyle specyficzny, że ludzie traktują ich, jako zamkniętą grupę.
Badania zwróciły uwagę na hierarchię powodów, dla których ludzie uprawiają jazdę na rowerze. Na pierwszym miejscu znalazła się rekreacja. Najmniejszą popularnością cieszy się kolarstwo zawodowe, sportowo skupione na osiąganiu pewnych poziomów zaawansowania, rozwoju organizmu i czerpania z tej aktywności korzyści materialnych. Zakładanie ubrań z lycry i wygląd atletyczny zarezerwowane są dla specyficznej grupy ludzi. By poszerzyć zainteresowanie ludzi tym sportem, nie można użyć argumentu "uprawiania sportu, jako poważnego biznesu". By zwiększyć ruch rowerowy w Sydney naukowcy kładą nacisk przede wszystkim na funkcjonalność takiego sportu: zdrowy tryb życia, kondycja, ekologiczność, szybkie przemieszczanie się, omijanie korków, etc.
Zachęta do sporadycznych wypraw rowerowych bez konieczności przywdziewania specjalnego stroju czy zaopatrzenia się w odpowiednie oprzyrządowanie - to jest klucz do rozprzestrzenienia i normalizacji obrazu cyklingu.
To wszystko wyjaśnia dlaczego faceci wpadają na pomysły bicia idiotycznych rekordów. Parę lat temu mieszkaniec Chicago jechał na stacjonarnym rowerze przez 177 godzin, czyli ponad siedem dób. George Hood "przejechał" w tym czasie 3244 km, spalił ponad 46 tys. kalorii i ani razu nie zdrzemnął się na dłużej niż 12 minut.
(PAP), LZ/ PFi