Kuchenne kłamstwa kobiet
Męskim okiem
"To była tylko mała porcja" - to jedno z najczęściej wypowiadanych przez kobiety kłamstw dotyczących ich diety. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu roku panie oszukują 474 razy w kwestiach tego, co i ile zjadły.
Kobietom trudno jest się przyznać do swoich drobnych słabości. Przekonują, że odżywiają się zgodnie z zasadami zdrowej diety, a w co, jak sugerują naukowcy, również nie należy wierzyć. Zapewnienia o częstym jedzeniu warzyw i owoców, a także stronienie od słodkości to często tylko deklaracje.
- Badania wskazały, że skuteczność diety dwukrotnie zwiększa prowadzenie dziennika, w którym spisujemy to, co zjedliśmy. Jednak to wymaga szczerości i uczciwości, a kobiety wolą oszukiwać siebie i innych co do tego, ile i czego zjadły - wyjaśnia dr Cassandra Maximenko.
Jedno jest pewne. Jeśli nawet kobiety teraz kłamią, to za parędziesiąt lat przestaną. Bowiem ludzie starsi nie umieją kłamać tak przekonująco, jak młodzi. Słabiej też orientują się, że są okłamywani. Jak informowali naukowcy z University of Otago, zjawisko to ma związek z wiekiem i towarzyszącym mu pogorszeniem zdolności do rozpoznawania emocji.
Psychologowie z UO porównali zdolność do oszukiwania u dwudziestu dorosłych osób, z których połowa miała najwyżej 30 lat, a połowa około 60-tki. Sędziami ich zdolności do kłamstwa było sześćdziesięciu słuchaczy należących do dwóch grup wiekowych - 21 lat oraz 71 lat. Słuchaczom pokazywano nagrania, na których mówcy z pierwszej grupy wyrażali swoje prawdziwe albo fałszywe poglądy na określone tematy, jak np. hodowla zwierząt na wielkich, tłocznych farmach albo wykorzystywanie ludzkich komórek macierzystych. Sędziom prezentowano po dwa filmy z nagraniem każdego badanego - z wystąpieniem prawdziwym i fałszywym. Mieli określić, w którym momencie osoby na filmach są wiarygodne, a kiedy kłamią. Przeszli też testy, pozwalające ocenić zdolność do rozpoznawania wieku i emocji na twarzach innych ludzi.
Zarówno młodzi, jak i starsi słuchacze uznali, że łatwiej było rozróżnić wypowiedź prawdziwą od fałszywej, jeśli na nagraniu pojawiała się osoba starsza, niż gdy wypowiadał się młodzian - relacjonuje jeden z autorów badania, prof. Jamin Halberstadt. Być może ludzie starsi są kłamcami mniej przekonującymi, gdyż zdolności poznawcze, niezbędne do skutecznego okłamywania innych, są jednymi z tych, które słabną wraz z wiekiem.
Przekonująco kogoś okłamać - takie zadanie stanowi prawdziwe wyzwanie dla pamięci i sprawdzian zdolności planowania. Kłamca musi wyszukiwać wiarygodne argumenty i nie pokręcić faktów. Musi się wykazać umiejętnościami społecznymi, i na bieżąco oceniać, czy jego argumenty trafiają do słuchaczy. Uważnie śledząc reakcje słuchacza kłamca upewnia się, czy aby nie powinien zmienić sposobu argumentowania.
Jednocześnie okazało się, że starsi uczestnicy badania (w tym wypadku należący do grupy oglądającej nagrania kłamców) kłamstwo od prawdy rozróżniali słabiej, niż ich młodsi koledzy - dodaje naukowiec.
(PAP), mov/ PFi
ZOBACZ: Dieta Dukana - jedz i chudnij!