Trwa ładowanie...
20-10-2014 13:50

Łamliwe kości? Jest na to przyjemne lekarstwo

Łamliwe kości? Jest na to przyjemne lekarstwoŹródło: 123RF.COM
d2ahdj7
d2ahdj7

To znakomita wiadomość dla łasuchów czy koneserów wina. Naukowcy ustalili, że spożywanie czekolady, podjadanie orzeszków czy picie wina mogą mieć zbawienny wpływ na kości człowieka. Wszystko przez znajdujący się w tych produktach składnik, który ma właściwości przeciwzapalne.

Choroby kości i stawów to poważny problem cywilizacyjny. Zła dieta, ale też inne uwarunkowania mogą prowadzić do stanów zapalnych kości, a w efekcie do zmniejszenia się masy kostnej i poważnych, nasilających się wraz z wiekiem problemów, objawiających się m.in. częstymi złamaniami. Naukowcy wierzą, że wielu tym bolączkom można zapobiegać w naturalny i... dość przyjemny sposób, m.in. poprzez jedzenie czekolady i picie czerwonego wina.

Przeprowadzone niedawno badania kliniczne pokazały, jak ważny wpływ na tkankę kostną ma resweratrol. Ten związek chemiczny, który znaleźć można we wspomnianej czekoladzie czy czerwonym winie, ale także w orzeszkach ziemnych, winogronach, kakao czy owocach morwy, prowadzi nie tylko do zredukowania efektów starzenia i obniżenie poziomu cholesterolu. Jak pokazały już wcześniej próby z udziałem myszy i szczurów, pozwala też na zachowanie odpowiedniej gęstości kości.

Jak tłumaczą eksperci, sięgając po wymienione produkty, należy docenić przede wszystkim przeciwzapalne właściwości resweratrolu. Cechy te pozwalają na zabezpieczenie kości przed utratą przez nie masy. Podczas eksperymentu przeprowadzonego niedawno przez duńskich lekarzy udało się ustalić, że u mężczyzn z zespołem metabolicznym (zespół powiązanych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju m.in. miażdżycy, cukrzycy oraz stanów zapalnych osłabiających kości) ten typ naturalnego fenolu spowodował zwiększenie gęstości kości.

d2ahdj7

W doświadczeniu zrealizowanym przez specjalistów z Uniwersytetu Aarhus udział wzięło 66 mężczyzn w średnim wieku. U wszystkich zdiagnozowano wcześniej zespół metaboliczny. Wolontariuszy podzielono na trzy grupy. Przedstawicielom jednej z nich podawano dwukrotnie w ciągu doby 500-miligramową dawkę resweratrolu, ci z drugiej grupy otrzymywali mniejsze, zawierające 75 miligramów dawki tego związku, a pacjenci z trzeciej grupy otrzymywali placebo. W czasie trwających 16 tygodni testów największą poprawę zaobserwowano u mężczyzn, którzy dostawali największą dawkę resweratrolu.

- Nasze badania jako pierwsze pokazały, że resweratrol jest potencjalnym lekiem, który zapobiega osteoporozie u ludzi. Nasze odkrycia sugerują, że składnik ten stymuluje komórki tworzące kości w ciele - powiedziała cytowana przez dziennik "Daily Mail" dr Marie Juul Oernstrup. - W ciągu zaledwie czterech miesięcy zaobserwowaliśmy poprawę w gęstości mineralnej kości w obrębie kręgosłupa u osób będących na wysokich dawkach resweratrolu.

Lekarze przyznają, że potrzebne będą kolejne badania, by potwierdzić, czy podobna kuracja będzie odnosić odpowiednie skutki w długoterminowej terapii osób zagrożonych osteoporozą. Już dziś zachęcają jednak do sięgania po produkty, które zawierają tę resweratrol. Najlepsze są oczywiście naturalne metody zaopatrywania organizmu w ten związek. W aptekach można jednak znaleźć suplementy diety.

W ocenie specjalistów, to resweratrol może być odpowiedzią na znakomitą kondycję Francuzów, którzy niezbyt zdrowo się odżywiają, ale jednocześnie spożywają znaczne ilości czerwonego wina. Niewykluczone, że to właśnie zawarty w tym trunku resweratrol ma wpływ na imponującą średnią długość życia osób mieszkających nad Sekwaną.

Wyniki badań duńskich naukowców, potwierdzające zbawienny wpływ resweratrolu na kości, zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Zobacz: Nowoczesny trening siłowy!Nowoczesny trening siłowy!

d2ahdj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ahdj7