Trwa ładowanie...

Laserowe działo usmaży wrogów USA?

Share
Laserowe działo usmaży wrogów USA?
Źródło: US NAVY
d188c6z

Wygląda na to, że "Gwiezdne wojny" powoli stają się rzeczywistością. Co prawda żaden samolot jeszcze nie jest w stanie "przechodzić w nadświetlną", ale amerykańska marynarka wojenna już dysponuje bronią, przed którą drżał Han Solo.

Amerykańska marynarka wojenna uzbroiła niedawno jeden ze swoich starszych okrętów (USS Ponce - zwodowany w 1965 roku, oddany do służby w 1971 roku., a w 2012 roku poddany gruntownej renowacji) w działo laserowe [Laser Weapon System (LaWS) - system broni laserowej - red.]. Jak poinformowało dowództwo US Navy, prototyp tej broni ma zostać wypróbowany w Zatoce Perskiej. Według dziennika "New York Times", będzie to nie tylko próba supernowoczesnej broni, ale także demonstracja siły wobec Iranu.

Na razie wiązka promieni laserowych tej broni (30 kilowatów) jest wystarczająca do niszczenia niewielkich łodzi patrolowych i bezzałogowych samolotów zwiadowczych lub też ich elektronicznych systemów ostrzegawczych. Już wcześniej amerykańska armia zaprezentowała nagranie wideo, pokazujące zestrzelenie wiązką promieni laserowych lecącego nisko drona.

d188c6z

Dowództwo US Navy przyznaje, że pierwszy prototyp działa laserowego nie jest w stanie niszczyć atakujących samolotów bojowych i rakiet, jednak - jak ujawnił "New York Times" - prace badawcze koncentrują się na tym, by w przyszłości ta broń miała takie możliwości.

Głównym atrybutem lasera ma być jego zdolność do niszczenia celów oddalonych nawet bardzo daleko. I to niszczenia z prędkością światła! Nie jest jednak pozbawiony wad: jego celność i zasięg maleją na skutek złej pogody lub zapylenia powietrza - co jest szczególnie uciążliwe na terenach pustynnych. Wciąż jednak trwają prace nad wyeliminowaniem tych wad.

Z raportu niezależnych ekspertów, przygotowanego dla Kongresu USA, wynika, że ta broń "otwiera historyczną szansę dla marynarki wojennej", może zupełnie zmienić sposób prowadzania działań wojennych na morzu, a także znacznie obniżyć ich koszty.

Przyjmuje się, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych broni, laser będzie oferował zniszczenie po naprawdę "okazyjnej cenie". "Według naszych obliczeń wysłanie wiązki laserowej będzie kosztowało zaledwie jednego dolara" - stwierdził admirał Matthew Klunder z Naval Research Laboratory - "Porównajcie to do setek tysięcy dolarów, które kosztuje nas wystrzelenie pojedynczego pocisku."

PFi, facet.wp.pl,

d188c6z

Podziel się opinią

Share
d188c6z
d188c6z