Trwa ładowanie...
25-06-2014 09:47

"Lawinowy skok" zdrad. Niewierny jest co trzeci Polak

Share
"Lawinowy skok" zdrad. Niewierny jest co trzeci PolakŹródło: Fotolia
d1yjzy4

Dlaczego zdradzamy? Szara codzienność, rutyna, a może pragnienie zaspokojenia ukrytych pragnień? Jedno jest pewne, zdradzamy coraz częściej i chętniej. Z badań Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że kobiety dopuszczają się zdrady nieco rzadziej, ale ich romanse są dłuższe.

Uderza, że b. młodzi ludzie o b. niskim stażu małżeńskim podejmują decyzje, których wynikiem jest zdrada - mówił w Rzeczypospolitej prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog i autor projektu badawczego. To świadczy o tym, że ich decyzje o ślubie są emocjonalne, a małżeństwa - słabe psychologicznie - ocenia.

W raporcie widać, że wzrost jest wyraźny: co trzeci badany przyznał, że dopuścił się co najmniej 1 zdrady, a w podobnych sondażach z 2011 r. - co piąty. "To skok lawinowy" - podkreśla Jędrzejko.

d1yjzy4

Najczęściej niewierni są mężczyźni często podróżujący po kraju, a okresem masowych zdrad są firmowe wyjazdy szkoleniowe - wynika z badań. Z opracowania można się też dowiedzieć, iż panowie zdradzają częściej (39 proc.) niż panie (29 proc.), ale u mężczyzn są to częściej akty jednorazowe, a u kobiet dłuższe romanse.

Według badań mieszkańcy wielkich i średnich miast zdradzają żony dziesięciokrotnie częściej niż ci ze wsi. Także częściej dopuszczają się zdrady ci z wyższym wykształceniem i dobrze sytuowani niż będący co najwyżej po szkole średniej.

Podobne wyniki zaprezentowało niedawne badanie CBOS, z którego wynika, że ponad połowa Polaków zdradziła swoją partnerkę, a jedna trzecia Polek zdradziła swojego partnera. Socjolodzy podkreślają, że statystyki z roku na rok się zwiększają.

Znani psycholodzy i seksuolodzy komentując badania CBOS podkreślają, że zdradzie z pewnością sprzyjają zmiany cywilizacyjne, jakich doświadczamy. Panie pragną wyjść z cienia i spełniać się nie tylko jako kobiety sukcesu, matki czy też żony, ale i kochanki. Bardzo często zacisze domowe lub poukładane życie zawodowe temu nie sprzyjają. Dlatego z roku na rok możemy zauważyć ciekawą zależność - liczba niewiernych kobiet systematycznie wzrasta. Podobny problem dotyczy zasad moralnych - postępującą od lat degradację wartości również dostrzegają już także naukowcy.

d1yjzy4

(pap/ac/facet.wp.pl)

d1yjzy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yjzy4