Męskie sprawyLeczą prostatę, poprawiają kondycję, chronią płuca

Leczą prostatę, poprawiają kondycję, chronią płuca

Leczą prostatę, poprawiają kondycję, chronią płuca

28.04.2015 | aktual.: 27.12.2016 15:20

Jakie zioła powinien zażywać facet?

Kłopoty z potencją, schorzenia gruczołu krokowego, bezsenność, depresja - współczesny mężczyzna boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wykorzystują to koncerny farmaceutyczne zalewające rynek licznymi suplementami, które mają łagodzić dolegliwości. Ich tańszą, a często także skuteczniejszą alternatywą są tradycyjne zioła. Które powinny szczególnie zainteresować faceta?

Lubczyk

"W małżeństwie rozterki i niezgody równa" - pisał o nim XV-wieczny medyk, który doceniał walory jednego z najsłynniejszych naturalnych afrodyzjaków. Już starożytni Rzymianie uznawali aromatyczny lubczyk za roślinę o właściwościach rozbudzających uczucia i podkręcających sprawność seksualną.

Jego liście działają także wzmacniająco na organizm, poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów. Korzeń lubczyku zawiera potężną dawkę fitosteroli - roślinnych sterydów obniżających poziom "złego" cholesterolu, chroniących przed chorobami serca i zapobiegających problemom z prostatą.

1 / 7

Macierzanka

Obraz
© 123RF

Roślinę sprowadziła do Polski królowa Bona, regularnie aplikująca macierzankowe eliksiry mężowi - Zygmuntowi Staremu, który między innymi dzięki temu cieszył się dobrą formą i szybko pokonywał choroby.

Kuracja polegająca na popijaniu szklanki naparu z macierzanki przez 2-3 tygodnie, rano i wieczorem, poprawi funkcjonowanie płuc, co powinni docenić zwłaszcza palacze. To także świetny sposób na "podkręcenie" umysłu oraz wyostrzenie pamięci.

Napar z macierzanki możemy również dodać do kąpieli, co usprawni krążenie krwi, umożliwi zrelaksowanie się i odstresowanie po ciężkim dniu.

2 / 7

Dziurawiec

Obraz
© 123RF

Umieralność polskich mężczyzn z powodu samobójstw jest o dwie trzecie wyższa niż przeciętna w Unii Europejskiej. Za najczęstszą przyczynę tak dramatycznej decyzji uchodzi depresja, na którą cierpi coraz więcej facetów. Dlatego warto wprowadzić do diety produkty ziołowe, wśród których wyróżnia się dziurawiec.

Roślina bogata jest w hiperycynę - organiczny związek chemiczny wpływający na wzrost stężenia serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, a w konsekwencji pomagający skutecznie uporać się z pogorszeniem nastroju.

Dziurawiec świetnie wpływa też na regenerację komórek wątroby - organu, który odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, a często narażony jest na działanie szkodliwych substancji, głównie alkoholu.

3 / 7

Kozłek lekarski

Obraz
© 123RF

Szacuje się, że prawie połowa ludzkości doświadcza krótkotrwałej bezsenności, a jeden na dziesięciu dorosłych cierpi na przewlekłe problemy ze snem, co ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.

Jak temu zaradzić? Na przykład stosując korzeń kozłka lekarskiego, który od wieków uchodzi za remedium na problemy z zasypianiem, a także stany zdenerwowania, napięcia i niepokoju. Roślina nie tylko redukuje nadpobudliwość nerwową, ale też wpływa na stan umysłu oraz wspomaga koncentrację. Pomaga w uporaniu się z innymi męskimi dolegliwościami: nadmierną potliwością czy nadciśnieniem.

4 / 7

Żeń-szeń

Obraz

Bez wątpienia najsłynniejszy afrodyzjak na świecie, w medycynie chińskiej wykorzystywany już 4 tysiące lat temu. Badania naukowe wykazały, że wyciąg z korzenia żeń-szenia zawiera blisko sto substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie mężczyzny. Między innymi wspomagają libido i pomagają uporać się z zaburzeniami erekcji.

Roślina zwiększa także wydolność organizmu (ważne dla facetów aktywnych fizycznie), a także wzmacnia układ odpornościowy i wpływa korzystnie na poziom dopaminy czy serotoniny, czyli neuroprzekaźników odpowiedzialnych za procesy emocjonalne i odczuwanie przyjemności.

5 / 7

Szałwia

Obraz
© 123RF

Nadmierna potliwość staje się coraz powszechniejszą z męskich dolegliwości. Jej przyczyną może być silny stres, wysoka temperatura, intensywny wysiłek fizyczny, spożywanie pikantnych potraw czy zaburzenia hormonalne.

Jak poradzić sobie z problemem? Na przykład stosując szałwię - zioło o silnych właściwościach antyseptycznych, grzybobójczych i przeciwpotnych. Pijąc regularnie napar z liści tej rośliny możemy pozbyć się uciążliwej i krępującej dolegliwości.

Szałwiowy wyciąg warto też stosować jako płukankę do włosów. Nie tylko je wzmocni i zapobiegnie wypadaniu, ale również pomoże w pozbyciu się łupieżu, a nawet... "ufarbuje" siwe włosy na ciemny brąz.

6 / 7

Kozieradka

Obraz
© 123RF

Jeden z najsilniejszych naturalnych... anabolików, którym powinni zainteresować się mężczyźni często korzystający z siłowni. Kozieradka to bardzo bogate źródło steroli roślinnych (korzystnie wpływają na libido), ale także substancji, które skutecznie regulują gospodarkę insulinową organizmu, zwiększając jego wydolność oraz pomagając w kształtowaniu masy mięśniowej.

Kozieradka aktywizuje również produkcję testosteronu - podstawowego męskiego hormonu, odpowiadającego za budowę naszego ciała i sprawność seksualną, a także wpływającego na sferę emocjonalną - odwagę czy skłonność do ryzyka.

7 / 7

Pokrzywa zwyczajna

Obraz
© 123RF

Prostata, gruczoł otaczający cewkę moczową, potrafi sprawiać nam wiele psikusów. Najpowszechniejsze i jednocześnie najbardziej uciążliwe schorzenia związane z tym organem to przerost prostaty oraz zapalenie gruczołu krokowego.

Jak im zapobiec? Na przykład stosując ekstrakt z liści pokrzywy, która wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz oczyszczające. W leczeniu przerostu gruczołu krokowego bardzo skuteczny jest także korzeń pokrzywy - wyciągi wodno-alkoholowe z tej części rośliny zawierają cenne sitosterole, hamujące syntezę androgenów, a także obniżające stężenie "złego" cholesterolu, odpowiedzialnego za nękające współczesnego mężczyznę choroby układu krążenia.

Rafał Natorski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)