Trwa ładowanie...
01-07-2011 12:10

"Leczenie" dla gejów

"Leczenie" dla gejówŹródło: AFP
d2ox17f
d2ox17f

Czy naprawdę można zmienić orientację seksualną? Słyszałem, że nadal prowadzi się takie "leczenie". Bardzo chciałbym założyć rodzinę. Czy ukierunkowanie się na kobiety jest możliwe przez jakąś terapię, farmakologię itp.?

Odpowiedź

Orientacja seksualna to trwały kierunek popędu seksualnego w stronę określonej płci (lub w stronę obu płci). Orientacja seksualna kształtuje się bardzo wcześnie w życiu płodowym, dlatego nie można jej zmienić ani w dzieciństwie, ani w życiu młodzieńczym, ani w życiu dorosłym. Dowodem na tak wczesne kształtowanie się orientacji seksualnej i brak możliwości jej kształtowania przez wychowanie jest fakt, że odsetek osób o orientacji homoseksualnej wychowywanych w dzieciństwie przez pary homoseksualne jest taki sam, jak w przypadku osób wychowywanych przez pary heteroseksualne - kilka procent.

Pewna struktura w mózgu - trzecie jądro podwzgórza - jest u osób homoseksualnych znacznie mniejsze niż u heteroseksualistów. Dowodzi to jednoznacznie braku możliwości zmiany orientacji seksualnej w życiu postnatalnym (pourodzeniowym). Ewentualna terapia psychologiczna dla osób homoseksualnych powinna być ukierunkowana na zaakceptowanie swojej seksualności i wspieranie rozwoju osobistego w celu umożliwienia nawiązania trwałego, życiowego związku partnerskiego.

Radosław Jerzy Utnik - psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

d2ox17f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ox17f