Legalna czy nie? Cała prawda o wazektomii

Legalna czy nie? Cała prawda o wazektomii

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Choć w większości krajów europejskich ta metoda jest legalna, w Polsce sytuacja prawna związana z wazektomią wciąż jest niejasna. Ten mikrochirurgiczny zabieg polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, co skutkuje przerwaniem dostawy plemników do ejakulatu. Organizm nadal wytwarza spermę, ale nie jest ona zaopatrywana w plemniki. Wazektomia jest zabiegiem trwałym, co nie znaczy, że nieodwracalnym. Do ponownego zespolenia nasieniowodów prowadzi rewazektomia.

Ginekolog, dr Grzegorz Południewski, w programie #dziejesienazywo, zwrócił uwagę, że obecnie mówiąc o płodności, nie mamy na myśli tylko zapłodnienia będącego wynikiem stosunku. To także możliwość posiadania dzieci dzięki metodzie in vitro. W przypadku wazektomii istnieje możliwość pozyskania plemników od mężczyzny.

Jeśli ktoś chce zdecydować się na zabieg, w internecie bez problemu znajdzie prywatne klinki świadczące takie usługi. Pamiętajmy jednak, że pozbawienie kogoś płodności jest w Polsce karalne. Wychodzi na to, że jeszcze przez pewien czas to głównie na kobiecie będzie spoczywała odpowiedzialność za antykoncepcję.

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.