Trwa ładowanie...
20-05-2011 16:01

Legendarny terrorysta zabił więcej niż sądzono?

Share
Legendarny terrorysta zabił więcej niż sądzono?Źródło: AFP
d2ju5zz

FBI podejrzewa, że okryty złą sławą Unabomber mógł być zamieszany w serię głośnych morderstw, jakie dotknęły Chicago w 1982 roku. Co ciekawe, efekty tego zdarzenia odczuwamy do dzisiaj, chociażby mocując się ze skrzętnie zamkniętymi pigułkami na ból głowy...

Unabomber, czyli Theodore Kaczynski, to postać niezwykle frapująca. Otóż, ten mężczyzna o polskich korzeniach, przez 17 lat, samotnie terroryzował największe mocarstwo świata - Stany Zjednoczone. Więcej, jeszcze do niedawna, a konkretnie przed erą "jedenastego września", to właśnie Kaczynski uznawany był za symbol terroryzmu, a jego nazwisko do dziś znają wszyscy mieszkańcy USA.

Przez niemal dwie dekady Amerykanie drżeli na sam dźwięk słowa Unabomber, którego etymologia wywodzi się od głównej działalności Kaczynskiego - podkładania bomb na uniwersytetach i portach lotniczych ("UNiversity and AirlineBOMber" = UNABOMB). Na przestrzeni lat 1978-1995 Kaczyński wysłał 16 bomb, które łącznie raniły 23 osoby, a uśmierciły 3. Co ciekawe, to fakt, że choć mężczyzna był przedmiotem bodaj najdłuższego i najbardziej kosztownego śledztwa w historii FBI, to jednak ujęto go dopiero za sprawą donosu, którego autorem był... David Kaczyński. David rozpoznał w opublikowanym w prasie manifeście Unabombera radykalne poglądy swojego dawno niewidzianego brata.

d2ju5zz

[

]( #opinions )

W tym wszystkim, najbardziej zaskakującym może wydawać się fakt, że - w teorii - Kaczynski uchodzić może za osobę aspirującą do miana geniusza: ten absolwent Harvarda, doktor matematyki i przez kilka lat wykładowca na Uniwersytecie w Berkeley, legitymuje się IQ na poziomie 170 punktów w skali Stanforda-Bineta. Jednak jego poglądy, nacechowane filozofią anarchoprymitywizmu, sprawiły że z biegiem lat Kaczynski coraz bardziej odsuwał się od społeczeństwa, by ostatecznie skończyć w legendarnej już drewnianej chacie, wybudowanej w lasach Montany. Otóż, Kaczyński wierzył, że postęp techniczny jest zły dla człowieka, ponieważ pozbawia go wolności. Natomiast bomby i manifesty były jego pokręconym sposobem zmieniania świata.

d2ju5zz

Paradoksalnie, to właśnie za sprawą Internetu, w zeszły wtorek, rozpoczęła się wielka aukcja, na której chętni mogą przebierać w majątku skonfiskowanym Kaczynskiemu podczas aresztowania. Aukcja potrwa do 2 czerwca, zaś licytujący mają do wyboru aż 60 przedmiotów. Portal "The Sacramento Bee" podaje, że jak dotąd największą kwotę zaoferowano za głośny manifest Unabombera, jeden z kupujących zaproponował za niego aż 10 000 USD.

[

]( #opinions )

d2ju5zz

Z kolei, "MSNBC.com" podaje, że właśnie z uwagi na ponowne nagłośnienie osoby Kaczynskiego, w związku z głośną licytacją, wyszło na jaw, że FBI zgłosiło się do skazanego na dożywocie zamachowca z prośbą o możliwość pobrania od niego próbki DNA. Federalni podejrzewają, iż to właśnie Kaczynski mógł stać za głośną serią morderstw, jaka miała miejsce w 1982 roku, w Chicago. Przypominamy, że wtedy to, niezidentyfikowany dotąd sprawca, podmieniał tabletki leku o nazwie Tylenol, na pigułki wypełnione cyjankiem potasu - w wyniku czego zmarło siedem osób. Jako, że rodzice Kaczynskiego mieszkali wtedy w Chicago, podejrzenie padło na niego.

Co ciekawe, tamte wydarzenia sprawiły, że producenci medykamentów zaczęli stosować nowy rodzaj opakowań leków - taki, który uniemożliwia ich rozpieczętowanie przez osoby trzecie, bez pozostawienia śladu po ingerencji.

[

]( #opinions )

d2ju5zz

Wracając jednak do sprawy Kaczynskiego, adwokat przestępcy John Balash, wyznaje na łamach "MSNBC.com", iż nie wie, jakie są intencje FBI. "Musielibyście ich spytać, jak bardzo poważnie traktują mojego świadka w kategorii podejrzanego. Lecz osobiście sądzę, że najprawdopodobniej chcą go po prostu wykluczyć z grona podejrzanych." Sam Kaczyński utrzymuje, że w tej sprawie jest niewinny, jednak prawda wyjdzie na jaw dopiero, gdy FBI zdecyduje się na bardziej wiążące środki, niż zwykła prośba o próbkę DNA - ponieważ już teraz wiadomo, że Kaczynski, formalnie odmówił pobrania materiału genetycznego.

d2ju5zz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ju5zz