Trwa ładowanie...
seks
27-05-2011 13:45

Lek przeciwbólowy wydłuża zdolności seksualne mężczyzn

Lek przeciwbólowy wydłuża zdolności seksualne mężczyznŹródło: Thinkstockphotos
d5958jw
d5958jw

Tramadol, środek przeciwbólowy, okazał się skuteczny w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn - wykazały przeprowadzone w Europie badania kliniczne.

Firma farmaceutyczna Ampio, producent leku, twierdzi, że wyniki badań okazały się na tyle zachęcające, że będzie mogła wystąpić o dopuszczenie go na rynek. Preparat o nazwie Zertane ma tę zaletę, że nie trzeba go stosować codziennie, jak niektóre leki na przedwczesny wytrysk. Wystarczy go użyć przed planowanym stosunkiem płciowym. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog, powiedział PAP, że nie oczekuje przełomu w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn po wprowadzeniu tego środka, gdyż jest on już dobrze leczony przy użyciu dostępnych leków przeciwdepresyjnych.

"Są to preparaty tzw. wychwytu zwrotnego serotoniny, stosowane często w leczeniu depresji, ale przydatne także u mężczyzn cierpiących z powodu przedwczesnej ejakulacji" - wyjaśnił profesor. Dodał, że większość antydepresantów trzeba zażywać codziennie, ale jest w Polsce dostępny lek tego typu, który dla opóźnienia wytrysku można stosować tylko przed stosunkiem.

d5958jw

Substancją czynną leku Zertane jest tramadol, syntetyczny opioid o słabszym działaniu i mniejszym potencjale do uzależnienia. Wpływa on także na wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny, co potęguje efekt przeciwbólowy, ale zmniejsza również intensywność odbieranych bodźców dotykowych.

W leczeniu przedwczesnego wytrysku od kilku lat używana jest też lidokaina, środek przeciwbólowy wykorzystywany do zabiegów w znieczuleniu miejscowym. Jest on jednak kłopotliwy w użyciu, gdyż stosuje się go w postaci maści. "Takie środki wymagają stosowania prezerwatywy, gdyż przy okazji mogą u partnerki osłabić odczuwanie bodźców seksualnych" - podkreślił prof. Lew-Starowicz.

Prowadzone są też zaawansowane badania na lekiem zawierającym lidokainę oraz domieszkę prylokainy, środka znieczulającego o mniej toksycznym działaniu od lidokainy. Obydwie substancje wykorzystywane są w jednym preparacie w postaci maści do znieczulenia miejscowego. W leczeniu przedwczesnego wytrysku mają być dostępne w sprayu.

Według Ampio, przedwczesny wytrysk jest powszechną dolegliwością. Występuje u 23 proc. mężczyzn w wieku od 23 do 75 r. życia.

Zbigniew Wojtasiński(PAP)

d5958jw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5958jw