Lekceważone objawy, które mogą zwiastować raka
Przewlekły ból gardła, częste oddawanie moczu, bóle kręgosłupa, nagły spadek wagi - na takie dolegliwości skarży się wielu mężczyzn.
Częste oddawanie moczu
Nocą kilka razy odbywasz wyprawę do toalety? Podczas dłuższej podróży samochodem musisz korzystać z WC na stacjach benzynowych? Zbyt częste oddawanie moczu może być objawem raka prostaty, jednego z najpowszechniej występujących nowotworów wśród mężczyzn.
Powód do niepokoju to również odczuwanie bólu w trakcie oddawania moczu. Gdy jego przepływ bywa słaby lub przerywany, musimy pomyśleć o wizycie u specjalisty. Objawami nowotworu są także: krew w moczu, ból w dole pleców i niewytłumaczalna utrata wagi.
Zmiany na skórze
Niewinny pieprzyk może być zwiastunem nowotworu skóry. W ciągu ostatnich 20 lat liczba chorujących na niego Polaków wzrosła o 300 procent! W naszym kraju umiera także największy odsetek osób, u których wykryto czerniaka.
Główną przyczyną wysokiej śmiertelności jest późne wykrycie problemu. Dlatego lekarze zalecają, żeby bacznie obserwować skórę i pojawiające się na niej znamiona. Jednak pamiętajmy, że nie każde z nich jest powodem do niepokoju. Przeciętny Europejczyk ma na ciele około dziesięciu pieprzyków, których przybywa np. w okresie dojrzewania.
Co nas powinno zaniepokoić? Nowe znamię, które szybko się powiększa, zmienia kolor lub pojawia się swędzenie, ból czy krwawienie. Większość czerniaków rozwija się bowiem w miejscu, gdzie wcześniej nie było żadnych śladów.
Zmiana rytmu wypróżnień
Naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia powinny zapalić w naszej głowie światełko ostrzegawcze. Na tego typu problemy skarży się wielu mężczyzn. Szacuje się, że co czwarty facet ma kłopot z zaparciami. Równie często zdarzają się biegunki, które zwykle są spowodowane niewłaściwą dietą.
Jednak utrzymujący się problem z wypróżnianiem może oznaczać coś poważniejszego - rak jelita grubego, który zajmuje drugie miejsce na liście nowotworów złośliwych najczęściej atakujących Polaków. Choroba jest wyleczalna w 100 procentach, pod warunkiem odpowiednio wczesnego wykrycia. Późno zdiagnozowana zazwyczaj oznacza wyrok śmierci. Nic dziwnego, że na raka jelita grubego każdego roku umiera blisko 10 tysięcy osób.
Krew w moczu
To sygnał, który może zwiastować różne schorzenia, na przykład kamicę nerkową czy zapalenie pęcherza moczowego. Nie są to choroby zagrażające życiu, ale niestety domieszka krwi w moczu niekiedy oznacza coś znacznie poważniejszego. Na przykład nowotwór pęcherza moczowego, który jest zwykle rozpoznawany zbyt późno i w znacznym stadium zaawansowania.
Krwiomoczowi mogą wówczas towarzyszyć dolegliwości charakterystyczne dla podrażnienia dolnych dróg moczowych: potrzeba częstego oddawania moczu czy bóle w czasie oddawania moczu.
Obecność krwi w moczu może też zwiastować nowotwór nerki, występujący zazwyczaj u osób powyżej 40. roku życia. Objawy obejmują także ból lędźwi, wyczuwalny guz okolicy lędźwiowej, gorączkę i spadek masy ciała.
Ból kręgosłupa
Dolegliwość kojarzymy zazwyczaj z wielogodzinnym siedzeniem przy biurku, dźwiganiem ciężarów albo niewygodną pozycją podczas snu. Dlatego z bólami kręgosłupa zwykle próbujemy się z uporać korzystając z usług fizykoterapeuty czy masażysty.
Tymczasem niekiedy niezbędna może być pomoc... onkologa, ponieważ takie objawy są sygnałem świadczącym np. o nowotworze trzustki. Tylko jedna z dziesięciu osób, u których zdiagnozowano ten typ raka, ma szansę na przeżycie. Medycyna wciąż przegrywa walkę z nowotworem, a jego ofiarami - oprócz Anny Przybylskiej - padło w ostatnich latach wiele innych gwiazd, m.in. Patrick Swayze czy Steve Jobs.
Gwałtowny spadek wagi
Wielu współczesnych mężczyzn zmaga się z nadmiarem kilogramów, dlatego spadek wagi często jest przyjmowany z entuzjazmem. Gdy jednak nie jest efektem diety czy zwiększonej aktywności fizycznej, a ponadto następuje gwałtownie, powinien stać się powodem do niepokoju. Może bowiem zwiastować nowotwór trzustki czy jelita grubego.
Szybkie chudnięcie bywa również objawem raka nerki (co roku jest on wykrywany u blisko 2,5 tys. Polaków, wśród których umiera ponad połowa). Najbardziej narażeni na ten nowotwór są mężczyźni po 45. roku życia. W grupie ryzyka znajdują się głównie palacze, ale także osoby otyłe oraz narażone w pracy na kontakt ze związkami chemicznymi (głównie z grupy amin aromatycznych), rozpuszczalnikami i metalami ciężkimi.
Wymioty
Chyba każdy doświadczył w swoim życiu niezbyt przyjemnego odruchu, polegającego na nagłym wyrzucie treści żołądkowej. Wymioty to zwykle reakcja obronna organizmu, której przyczyną jest zatrucie pokarmowe. Jednak ich powodem mogą być także poważne choroby.
Częste wymioty, zwłaszcza krwiste, są niekiedy objawem nowotworu żołądka. Towarzyszą im niekiedy przewlekłe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu, nasilające się po posiłku, brak apetytu i łagodne mdłości. Dolegliwość może też zwiastować nowotwór wątroby. Inne jego objawy to m.in. ból w górnej części brzucha po prawej stronie, zażółcenie skóry i oczu, blade stolce i ciemny mocz, osłabienie lub uczucie dużego zmęczenia.
Ból gardła
To jeden z najpopularniejszych objawów towarzyszących sezonowym infekcjom czy przeziębieniom. Nic dziwnego, że ból gardła zwykle lekceważymy, przekonani, że "sam przejdzie".
Jednak problem często nie znika. Jeśli w dodatku towarzyszą mu długotrwałe kłopoty z połykaniem, może być to zwiastun nowotworu przełyku, który co roku atakuje ponad półtora tysiąca Polaków (głównie mężczyzn powyżej 40. roku życia). U wielu chorych obserwuje się także znaczącą utratę masy ciała, a w zaawansowanej postaci - duszność, kaszel i chrypkę.
Rafał Natorski /PFi, facet.wp.pl