Trwa ładowanie...
17-05-2013 10:39

Leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko impotencji

Leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko impotencjiŹródło: 123RF
d2ospbl
d2ospbl

Mężczyźni regularnie przyjmujący opioidy, środki przeciwbólowe dostępne na receptę, są o 50 proc. bardziej narażeni na impotencję - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Spine".

W badaniach uczestniczyło ponad 11 tys. mężczyzn, którym dokuczały bóle kręgosłupa. Ponad 19 proc. mężczyzn stosujących wysokie dawki opioidów przez co najmniej cztery miesiące, później przyjmowało także leki na zaburzenia erekcji (w porównaniu z 7 proc. panów, którzy nie przyjmowali opioidów). Zależność utrzymywała się nawet po wzięciu pod uwagę takich czynników, jak wiek, depresja, stan zdrowia czy zażywanie leków o działaniu uspokajającym i nasennym.

Jak zauważa autor badań dr Richard A. Deyo z konsorcjum medycznego Kaiser Permanente, wyniki te nie oznaczają, że opioidy powodują impotencję, jednak zarówno pacjenci, jak i lekarze powinni być świadomi, że istnieje taka zależność, tym bardziej, że sprzedaż opioidów w latach 1999-2010 zwiększyła się czterokrotnie. Do najpopularniejszych należą hydrokodon, oksykodon i morfina.

- Nie ma wątpliwości co do tego, że w przypadku części pacjentów stosowanie tych leków jest uzasadnione. Mamy jednak coraz więcej dowodów na to, że przyjmowane przez długi czas mogą prowadzić do uzależnienia, przedawkowania, bezdechu sennego, zaburzeń hormonalnych, a w przypadku osób starszych - do upadków. Okazuje się, że także mają wpływ na impotencję - podsumowuje dr Dejo, który od 30 lat prowadzi badania nad skutecznością leczenia bólu kręgosłupa. (PAP)

koc/agt/Ijuh

d2ospbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ospbl