Trwa ładowanie...

Letnie kino plenerowe. Każdy może je łatwo zorganizować

Lato to czas odpoczynku na świeżym powietrzu, a ten można urozmaicić na przykład oglądając ulubiony film z przyjaciółmi i rodziną. Niezależnie od tego, czy jest to przydomowy ogród, czy wakacje w kamperze, przy odrobinie chęci i pomysłowości łatwo zorganizujecie taki seans.

Projektor można zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie jest dostęp do prąduProjektor można zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie jest dostęp do prąduŹródło: Pixabay
d4fzt7a
d4fzt7a

Obraz

Najważniejszy oczywiście jest sprzęt do wyświetlania filmów, do którego przy pomocy kabla HDMI podłączycie komputer, Smart TV stick lub tablet. Tu najlepszym wyborem będzie projektor, który zajmuje niewiele miejsca i można go rozłożyć wszędzie, gdzie jest dostęp do prądu. Kupując sprzęt do kina plenerowego, należy kierować się przede wszystkim jasnością, wyrażaną w ANSI lumenach. Im wyższa wartość, tym lepiej, zwłaszcza w warunkach, kiedy wokół będzie dodatkowe oświetlenie. Producenci oferują też tzw. projektory przenośne, które są małe i lekkie, ale rzadko mogą pochwalić się jasnością przekraczającą 1000 ANSI lumenów, co jest uważane za niezbędne minimum. Przydatne funkcje dodatkowe to korekcja trapezowa w pionie i ręczna kalibracja, która w domowych warunkach jest uciążliwa, ale w polowych może być zbawienna.

Kolejna ważna kwestia przy zakupie projektora to sposób wyświetlania obrazu i tu spotkacie głównie dwa typy - DLP i LCD. W tym pierwszym stosuje się system luster umieszczonych na chipie. Napięcie wprawia lustra w ruch i od przyjętego przez nie położenia zależy kolor plamki wyświetlanej na ekranie. W projektorach LCD znajdują się ciekłe kryształy polaryzowane przez światło z lampy LED. Są też urządzenia 3LCD, gdzie każdy z trzech paneli wyświetla inny kolor bazowy. Projektory laserowe mogą pochwalić się doskonałym kontrastem, a łączące laser z diodami LED zapewniają wierne odwzorowanie kolorów.

Ekran

Kolejna kwestia to oczywiście ekran. Możecie skorzystać z białej ściany domu, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup ekranu dedykowanego do projektorów. Najpierw należy dokonać wyboru pomiędzy ekranami rozkładanymi na stelażu, a tymi zawieszanymi. Drugi typ sprawdzi się jednak głównie przy zadaszonych tarasach, gdzie nie dosięgną go krople deszczu. Najlepiej kupić ekran do wyświetlania filmów w formacie 16:9. Ważną kwestią jest odległość projektora. Przy urządzeniu wyświetlającym obraz w rozdzielczości HD Ready odległość powinna być równa szerokości ekranu, którą należy pomnożyć razy 1,8. Przy Full HD szerokość ekranu mnoży się przez 1,5, a przy 4K nie stosuje się mnożnika.

Dźwięk

Ostatni element układanki to oczywiście dźwięk i tu doskonale sprawdzą się np. przenośne głośniki. Większość projektorów jest wyposażona w liniowe wyjście audio, a więc można do nich podpiąć głośnik. Tu przy wyborze kierujcie się przede wszystkim mocą znamionową (RMS), choć producenci lubią podawać przede wszystkim tą maksymalną. Moc znamionowa określa maksymalną głośność, z jaką wzmacniacz lub głośnik może pracować przez długi czas bez zniekształceń. Warto też zwrócić uwagę na proponowane przez producenta rozwiązania w zakresie obudowy. Niektórzy stosują konstrukcje pozwalające na podbicie basów, dzięki czemu dźwięk jest bogatszy, a wrażenia z odsłuchu pełniejsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4fzt7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4fzt7a