Letnie kino plenerowe. Każdy może je łatwo zorganizować
Lato to czas odpoczynku na świeżym powietrzu, a ten można urozmaicić na przykład oglądając ulubiony film z przyjaciółmi i rodziną. Niezależnie od tego, czy jest to przydomowy ogród, czy wakacje w kamperze, przy odrobinie chęci i pomysłowości łatwo zorganizujecie taki seans.
09.06.2022 12:11
Obraz
Najważniejszy oczywiście jest sprzęt do wyświetlania filmów, do którego przy pomocy kabla HDMI podłączycie komputer, Smart TV stick lub tablet. Tu najlepszym wyborem będzie projektor, który zajmuje niewiele miejsca i można go rozłożyć wszędzie, gdzie jest dostęp do prądu. Kupując sprzęt do kina plenerowego, należy kierować się przede wszystkim jasnością, wyrażaną w ANSI lumenach. Im wyższa wartość, tym lepiej, zwłaszcza w warunkach, kiedy wokół będzie dodatkowe oświetlenie. Producenci oferują też tzw. projektory przenośne, które są małe i lekkie, ale rzadko mogą pochwalić się jasnością przekraczającą 1000 ANSI lumenów, co jest uważane za niezbędne minimum. Przydatne funkcje dodatkowe to korekcja trapezowa w pionie i ręczna kalibracja, która w domowych warunkach jest uciążliwa, ale w polowych może być zbawienna.
Kolejna ważna kwestia przy zakupie projektora to sposób wyświetlania obrazu i tu spotkacie głównie dwa typy - DLP i LCD. W tym pierwszym stosuje się system luster umieszczonych na chipie. Napięcie wprawia lustra w ruch i od przyjętego przez nie położenia zależy kolor plamki wyświetlanej na ekranie. W projektorach LCD znajdują się ciekłe kryształy polaryzowane przez światło z lampy LED. Są też urządzenia 3LCD, gdzie każdy z trzech paneli wyświetla inny kolor bazowy. Projektory laserowe mogą pochwalić się doskonałym kontrastem, a łączące laser z diodami LED zapewniają wierne odwzorowanie kolorów.
Ekran
Kolejna kwestia to oczywiście ekran. Możecie skorzystać z białej ściany domu, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup ekranu dedykowanego do projektorów. Najpierw należy dokonać wyboru pomiędzy ekranami rozkładanymi na stelażu, a tymi zawieszanymi. Drugi typ sprawdzi się jednak głównie przy zadaszonych tarasach, gdzie nie dosięgną go krople deszczu. Najlepiej kupić ekran do wyświetlania filmów w formacie 16:9. Ważną kwestią jest odległość projektora. Przy urządzeniu wyświetlającym obraz w rozdzielczości HD Ready odległość powinna być równa szerokości ekranu, którą należy pomnożyć razy 1,8. Przy Full HD szerokość ekranu mnoży się przez 1,5, a przy 4K nie stosuje się mnożnika.
Dźwięk
Ostatni element układanki to oczywiście dźwięk i tu doskonale sprawdzą się np. przenośne głośniki. Większość projektorów jest wyposażona w liniowe wyjście audio, a więc można do nich podpiąć głośnik. Tu przy wyborze kierujcie się przede wszystkim mocą znamionową (RMS), choć producenci lubią podawać przede wszystkim tą maksymalną. Moc znamionowa określa maksymalną głośność, z jaką wzmacniacz lub głośnik może pracować przez długi czas bez zniekształceń. Warto też zwrócić uwagę na proponowane przez producenta rozwiązania w zakresie obudowy. Niektórzy stosują konstrukcje pozwalające na podbicie basów, dzięki czemu dźwięk jest bogatszy, a wrażenia z odsłuchu pełniejsze.