Trwa 艂adowanie...
25-04-2014 14:20

LGM-118A "Peacekeeper"

LGM-118A "Peacekeeper"殴r贸d艂o: PD
d1lhqbb
d1lhqbb

Kiedy Alfred Nobel wynalaz艂 dynamit, by艂 pewien, 偶e 艣wiat nigdy nie ujrzy ju偶 wojny. 艢wiatowy pok贸j mia艂 zapewni膰 strach przed ogromem zniszcze艅, jakie mog艂a spowodowa膰 wynaleziona przez niego bro艅. Nobel mocno si臋 przeliczy艂, ale postulowan膮 przez niego rol臋 w czasach zimnej wojny ca艂kiem dobrze spe艂nia艂a bro艅 atomowa.

Najwi臋ksze zas艂ugi w tej dziedzinie ma ameryka艅ski LGM-118A "Peacekeeper" - jeden z najpot臋偶niejszych pocisk贸w atomowych w historii ludzko艣ci. Gdyby pokojow膮 nagrod臋 Nobla przyznawano broniom by艂by murowanym kandydatem do zwyci臋stwa - w 2005 roku "Peacekeeper" dosta艂 oficjalne podzi臋kowania od w艂adz za zas艂ugi dla utrzymania pokoju.

Za艂o偶enie projektu by艂o proste - pocisk musia艂 mie膰 na tyle du偶y zasi臋g i moc ra偶enia, 偶e w razie ataku nuklearnego Sowiet贸w na Stany Zjednoczone i zniszczenia wi臋kszo艣ci strategicznych ameryka艅skich obiekt贸w militarnych, zaledwie kilka pocisk贸w jest w stanie dokona膰 r贸wnie wielkiego spustoszenia na terytorium Zwi膮zku Radzieckiego. By uchroni膰 pociski przed ewentualnym zniszczeniem my艣lano nawet nad specjalnym podziemnym systemem linii kolejowych i bunkr贸w odpornych na skutki ataku nuklearnego. Ostatecznie rozwi膮zaniem zastosowanym w przypadku "Peacekeepera" by艂 tzw. zimny start, kt贸ry nie wymaga艂 stacjonowania pocisku na zagro偶onym atakiem statycznym silosie. Dzi臋ki temu pociski mog艂y by膰 sk艂adowane w dowolnym miejscu, b膮d藕 pozostawa膰 w ruchu (np. w wagonach kolejowych), co utrudnia艂o identyfikacj臋 ich lokalizacji i zniszczenie.

To dopiero jeden warunek skuteczno艣ci. Co z zasi臋giem i moc膮? "Peacekeeper" m贸g艂 razi膰 cele oddalone maksymalnie o 10 000 kilometr贸w, co pozwala zalicza膰 go do klasy pocisk贸w mi臋dzykontynentalnych (ICBM). Cel osi膮ga艂 przemieszczaj膮c si臋 z pr臋dko艣ci膮 24 000 kilometr贸w na godzin臋, co oznacza, 偶e ze Stan贸w Zjednoczonych do Moskwy dolecia艂by w nieca艂e p贸艂 godziny.

d1lhqbb

R贸wnie imponuj膮co przedstawia艂a si臋 jego moc. Na wyposa偶enie pojedynczego "Peacekeepera" sk艂ada艂o si臋 maksymalnie 10 g艂owic typu MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle) czyli takich, kt贸re ju偶 po odpaleniu pocisku i zako艅czeniu fazy startowej, mog膮 by膰 skierowane do odr臋bnych cel贸w po r贸偶nych torach balistycznych. Moc wybuchu ka偶dej z g艂owic wynosi艂a 300 kiloton (dla por贸wnania bomba atomowa zrzucona na Hiroszim臋 mia艂a moc 16 kiloton) - dostatecznie du偶o, by dos艂ownie obr贸ci膰 w popi贸艂 艣redniej wielko艣ci pa艅stwo.

Projekt "Peacekeeper" kosztowa艂 ponad 20 miliard贸w dolar贸w, a koszt pojedynczego pocisku to oko艂o 400 milion贸w dolar贸w. 艁膮cznie Amerykanie wyprodukowali ponad 100 pocisk贸w tego typu, kt贸re a偶 do roku 2005 stanowi艂y najpot臋偶niejsz膮 i najnowocze艣niejsz膮 cz臋艣膰 ameryka艅skiej triady nuklearnej. Co takiego si臋 sta艂o, 偶e o "Peacekeeperze" m贸wimy w czasie przesz艂ym?

W ramach uk艂adu START II w 1993 roku prezydenci George Bush i Borys Jelcyn podpisali zobowi膮zanie o redukcji uzbrojenia strategicznego. Jedn膮 z "ofiar" paktu pad艂y pociski "Peacekeeper". Ze swojej strony Rosjanie r贸wnie偶 zobowi膮zali si臋 do eliminacji pocisk贸w mi臋dzykontynentalnych z g艂owicami MIRV. O ile jednak Amerykanie sukcesywnie realizowali postanowienia, utylizuj膮c b膮d藕 przerabiaj膮c "Peacekeepery" na mniej 艣mierciono艣ne pociski, Rosjanie postanowie艅 nie wykonali, zas艂aniaj膮c si臋... kosztami przeprowadzenia takiej operacji. Wnioski nasuwaj膮 si臋 same.

d1lhqbb
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1lhqbb