CiekawostkiLSD może pomagać w terapii nałogu alkoholowego

LSD może pomagać w terapii nałogu alkoholowego

Halucynogenny narkotyk LSD może pomóc w leczeniu uzależnienia od alkoholu - wynika z analizy badań prowadzonych w latach 60. i 70. XX wieku. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Psychopharmacology".

LSD może pomagać w terapii nałogu alkoholowego
Źródło zdjęć: © David Parker Productions/Creative Commons/Public Domain

12.03.2012 | aktual.: 12.03.2012 15:31

Do takich wniosków doszli naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim, którzy przeanalizowali dane zebrane w sześciu niezależnych badaniach przeprowadzonych w latach 1966-70. Objęto nimi łącznie 536 pacjentów uzależnionych od alkoholu.

Wszyscy uczestniczyli w programach leczenia nałogu alkoholowego, przy czym część z nich otrzymała w ramach terapii jednorazowo doustną dawkę LSD - między 210 a 800 mikrogramów (mcg). Pacjenci z grupy kontrolnej otrzymali natomiast bądź niską dawkę tego związku, tj. 25 lub 50 mcg, bądź d-amfetaminę lub siarczan efedryny, bądź też nie zastosowano u nich żadnej interwencji farmakologicznej.

Okazało się, że jednorazowe podanie LSD w wysokiej dawce przynosiło korzyść. W grupie pacjentów, którzy zażyli narkotyk 59 proc. rzadziej nadużywało alkoholu w porównaniu z okresem wcześniejszym, podczas gdy w grupach kontrolnych odsetek ten wyniósł 38 proc. Korzystny wpływ leku utrzymywał się przez ok. pół roku, ale po 12 miesiącach ulegał osłabieniu. Co więcej, w okresie do 3 miesięcy obserwowano też większy odsetek całkowitej abstynencji od alkoholu w grupie, w która zastosowano wysoką dawkę LSD.

Negatywne reakcje tuż po podaniu narkotyku wystąpiły tylko w ośmiu przypadkach - np. dwie osoby zachowywały się "dziwnie", jedna osoba uległa pobudzeniu, jedna miała silne drgawki (tzw. grand mal) w okresie pobudzenia. Dodatkowo autorzy jednego badania opisywali, że w małej grupie pacjentów wystąpiły łagodne działania niepożądane, jak nudności, wymioty oraz umiarkowane pobudzenie. Żadne z tych negatywnych efektów nie utrzymywały się jednak przez dłuższy czas. Nie odnotowano, by jedna dawka LSD negatywnie wpłynęła na psychikę czy zachowania społeczne. (PAP) jjj/ula/Puch

Zobacz galerię i dowiedz się więcej!

Źródło artykułu:PAP
badaniaalkoholnarkotyki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)