CiekawostkiLubisz się nudzić? To lepiej przestań

Lubisz się nudzić? To lepiej przestań

Męskim okiem

Naukowcy zidentyfikowali prawie 70 rodzajów nudy, które wkradają się w związki damsko-męskie. W małżeństwach bardziej podatne są na nie kobiety, mężczyznom częściej nudzą się partnerki przed ślubem.

Lubisz się nudzić? To lepiej przestań
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Uczeni z University of Winnipeg poprosili pary o odpowiedzi na zestaw pytań o nudę, jaka pojawia się w ich związkach. W odpowiedziach pojawiło aż 70 jej rodzajów. Najczęściej narzekano zwyczajnie na nudny związek. Do popularnych odpowiedzi należały też: brak zabawy, rozmów czy romantyzmu. Badani skarżyli się również, że zniknęło podekscytowanie, które czuli na początku znajomości, że związek stał się dla nich obowiązkiem lub że stoją w cieniu partnera.

Kobiety i mężczyźni reagują inaczej. Panowie częściej narzekają na nudę przed ślubem, kobiety natomiast cierpią z jej powodu w formalnych związkach. Nuda w związku ma własny, wyjątkowy charakter. Badacze twierdzą, że różni się ona od innych rodzajów nudy i objawów depresji. Na razie kanadyjski zespół naukowców nie podał, jak nudy można się pozbyć.

[

]( #opinions )

A z nudą nie ma żartów. Bowiem to właśnie nudziarze są niebezpieczni dla zdrowia - do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy. Uprzejme znoszenie nudnych rozmów może podnosić poziom stresu i rozpraszać - donosi magazyn "Journal of Personality and Social Psychology". Co więcej, kontakt z nudziarzami może obniżać zdolność do podejmowania decyzji. Ludzie narażeni na rozmowy z nudziarzami są "emocjonalnie wyczerpani i niezdolni do zrobienia niczego pożytecznego na czas" - twierdzi jeden z profesorów z Northwestern University w Illinois, gdzie przeprowadzono badanie.

Co gorsza nudna praca wpędza w depresję i sprzyja chorobom serca - wskazują wyniki brytyjskich badań opublikowane na łamach pisma "Circulation". Naukowcy przebadali ponad 2000 urzędników państwowych, których praca nie jest powszechnie uważana za emocjonującą. Osoby, które z racji zajmowanego stanowiska nie mają wpływu na swoje codzienne obowiązki, miały w porównaniu z innymi niezmienny, przyspieszony rytm serca. Efekt ten był wyraźny, także gdy wzięto pod uwagę inne czynniki ryzyka - na przykład palenie i brak ruchu. Może to sprzyjać chorobom serca - zmniejsza się jego zdolność przystosowania do bieżących warunków i zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu (arytmii).

[

]( #opinions )

Rytm serca jest kontrolowany nieświadomie przez autonomiczny układ nerwowy - zaburzenia wskazują na niewłaściwe działanie tego układu. Już wcześniejsze badania wykazały, że osoby nisko opłacane i słabo wykształcone są bardziej zagrożone chorobami serca i depresją. Zdaniem kierującego pracami dra Harry'ego Hemingwaya, zmiana warunków pracy może mieć profilaktyczny efekt.

(PAP), menonwaves

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)