Trwa ładowanie...
13-05-2015 10:24

Lubisz się opalać? Uważaj, możesz utyć!

Lubisz się opalać? Uważaj, możesz utyć!Źródło: AFP
d304cmi
d304cmi

Zbyt długa ekspozycja na światło zmniejsza aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, przez co sprzyja przybieraniu na wadze - wykazały badania prowadzone na myszach, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Brunatna tkanka tłuszczowa, w odróżnieniu od białej tkanki tłuszczowej, spala kalorie i wytwarza ciepło dzięki licznej obecności mitochondriów stanowiących centra energetyczne komórek. Naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) ustalili, że to jej aktywność odgrywa rolę w procesie tycia spowodowanym długą ekspozycją na sztuczne oświetlenie (zwłaszcza ekspozycją na światło w godzinach nocnych).

Chcąc poznać przyczynę, naukowcy obserwowali grupy myszy, które przez miesiąc funkcjonowały w pomieszczeniach o zmodyfikowanych cyklach ekspozycji na sztuczne światło - 12, 16 lub 24 godziny na dobę. Wszystkie grupy otrzymywały takie samo pożywienie oraz utrzymywały podobny poziom aktywności fizycznej.

Okazało się, że myszy, które długo funkcjonowały w sztucznym oświetleniu (od 16 do 24 godzin) przybierały na wadze więcej, a biologiczna skuteczność brunatnej tkanki tłuszczowej w spalaniu kalorii była niższa.

Zdaniem naukowców taka sama zależność występuje u ludzi. Dlatego zakłócenie rytmu snu i czuwania, np. u osób pracujących na nocne zmiany, sprzyja otyłości, a także rozwojowi związanych z nią chorób takich jak cukrzyca typu 1 czy choroby układu krążenia.

d304cmi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d304cmi