Trwa ładowanie...
d15yksy
Ciekawostki

Ludzie rasy mieszanej najbardziej atrakcyjni

Share
Ludzie rasy mieszanej najbardziej atrakcyjni
Źródło: Thinkstock
d15yksy

Ludzie rasy mieszanej, czyli potomkowie ludzi dwóch różnych ras, są postrzegani przez innych jako najbardziej atrakcyjni, bardziej niż przedstawiciele każdej z ras - wykazały badania brytyjskie, o których informuje serwis EurekAlert.

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Cardiff kierowani przez dr Michaela Lewisa doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu opinii na temat atrakcyjności twarzy ponad 1200 wybranych losowo osób rasy czarnej, białej i mieszanej.

Wyniki swoich badań zaprezentowali na dorocznym spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

d15yksy

Jak przypominają badacze, już w 1876 r. Karol Darwin opisał występujące w przyrodzie zjawisko większej żywotności i lepszego przystosowania do życia pierwszego pokolenia mieszańców genetycznych (tzw. heterozja) w porównaniu z pokoleniem rodzicielskim. Jest to zjawisko powszechne w naturze i ludzie prawdopodobnie również mu podlegają.

To może tłumaczyć dlaczego osoby rasy mieszanej są bardziej atrakcyjne dla innych.

"Nasze badania potwierdzają, że osoby o bardziej zróżnicowanych genach są przeciętnie postrzegane jako bardziej atrakcyjne niż osoby o mniej różnorodnym genomie. Może to być uznane za dowód na istnienie zjawiska heterozji w populacji ludzkiej" - komentuje dr Lewis. Jak zaznacza badacz, efekty heterozji mogą wykraczać daleko poza atrakcyjność - ludzie rasy mieszanej mogą być na przykład szczególnie utalentowani w różnych dziedzinach.

(PAP )

d15yksy

Podziel się opinią

Share
d15yksy
d15yksy