Trwa ładowanie...

Luźny elegancki styl męski – jak go osiągnąć?

Prawdziwa elegancja powinna łączyć się z pewnością, naturalnością i odrobiną nonszalancji. Dlatego nawet w stylizacjach klasycznych powinieneś czuć się komfortowo. Jak uzyskać luźny elegancki styl męski w obrębie dress code’u? Jak na co dzień wyglądać z klasą i interpretować zasady elegancji w stylu smart casual?

Artykuł sponsorowany przez markę Vistula
Mężczyzna ubrany w sweter i spodnie VistulaMężczyzna ubrany w sweter i spodnie VistulaŹródło: materiały partnera
dz8gevb
dz8gevb

Męskie style ubioru a elegancki mężczyzna na co dzień. Jak znaleźć własny styl?

Rozluźnienie stylu eleganckiego przez umiejętne wprowadzanie elementów casualowych do stylizacji wymaga dobrej podstawy, czyli wiedzy na temat zasad ubioru i dress code’u. Tylko wtedy ich złamanie będzie świadome oraz podszyte czymś, co Włosi nazywają sprezzatura. Termin, który związany jest z historią sztuki i w okresie manieryzmu i baroku określał nonszalancję dzieła, wpłynął także na postrzeganie mody. Na włoskich ulicach – nawet przesiąkniętego trendami Mediolanu – widać, z jaką naturalnością traktuje się elegancję i wysokiej jakości ubrania oraz dodatki (np. luksusowe torebki nosi się na co dzień). Sprezzatura w kontekście stylizacji ma określać nonszalancję w noszeniu klasyki. Tylko czym ona właściwie jest i jak pojmuje ją dress code?

Wyróżnia się kilka stopni formalności męskiego stroju. Na samym szczycie znajdują się stylizacje wieczorowe (formal attire). Najbardziej formalny będzie white tie z białą muszką i czarnym frakiem. Tuż za nim plasuje się black tie, w którym muszkę zmienia się na czarną. Kolejno wylicza się stroje formalne dzienne, czyli noszone do godziny 18: morning dress i morning suit. Na okazje półformalne wybiera się ubiór koktajlowy. Kolejne stopnie formalności wyróżnia się także w strojach biznesowych. Rozpoczynamy od najwyższych, czyli informal attire i business attire.

W zasadach dres code’u wyróżnia się także męskie typy ubioru, łączące elementy eleganckie z luźnymi, bardziej codziennymi. W pracy będzie to business smart i business casual. Na co dzień mowa o stylizacjach smart casualowych i casualowych (nazywanych też weekendowymi).

Poznaj zasady, by stylowo je łamać, Rodzaje formalnych i półformalnych strojów męskich wg dress code’u materiały partnera
Poznaj zasady, by stylowo je łamać, Rodzaje formalnych i półformalnych strojów męskich wg dress code’uŹródło: materiały partnera

Jak znaleźć swój styl i kompletować garderobę na lata?

Najlepiej zacząć od stworzenia listy potrzeb, czyli zastanowienia się, na jakie okazje zazwyczaj musisz się ubrać. Następnie warto poszukać inspiracji i wyobrazić sobie swój ideał stylowego mężczyzny. Dzięki temu będziesz wiedzieć, do jakiego efektu dążysz.

dz8gevb

Kolejny krok to zbudowanie doskonałej jakości bazy, która składać będzie się z neutralnych, ponadczasowych ubrań. Będą one doskonałym tłem dla – nawet najbardziej oryginalnych – dodatków i elementów wybranej stylistyki. Dobrze, aby powstała ona na podstawie wybranej palety kolorów. Najprościej jest zestawiać odcienie chłodne z chłodnymi i ciepłe z ciepłymi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stworzyć indywidualną paletę z barw, które lubisz. Można je zestawić np. w darmowym programie graficznym, by sprawdzić, czy do siebie pasują.

Jak znaleźć własny styl? materiały partnera
Jak znaleźć własny styl?Źródło: materiały partnera

Luźna elegancja – czy to możliwe? Tajniki męskiego stylu smart casual i casual

Jakie są tajemnice nonszalancji i naturalności w noszeniu stylizacji, łączących luz z elegancją?

·      Smart casual a casual – poznanie różnic

dz8gevb

Smart casual i casual nie są tożsame. Pierwszy z nich to styl, który będzie odpowiedni na okazje takie jak: wyjścia do teatru (na standardowe przedstawienie, nie na premierę) czy do muzeum, spotkania ze znajomymi, rodzinne uroczystości bez określonego dress code’u oraz na randkę i na co dzień w pracy, gdzie nie obowiązuje formalny strój, ale niewskazany jest też ten casualowy.

To tzw. sportowa elegancja lub inaczej luźny, elegancki styl męski. Właśnie w nim poszukuje się złotego środka między elementami klasycznymi (np. nieformalne marynarki, koszule, buty typu Oxford w brązowym kolorze) a codziennymi (realizowanymi np. przez: spodnie chino, proste jeansy, golfy, kardigany, nieformalne koszule, mokasyny, loafersy).

dz8gevb

Styl casualowy nazywany jest inaczej weekendowym. Dopuszczalne są w nim więc ubrania sportowe, np. komplety dresowe, kurtki puchowe, bluzy czy mniej klasyczne fasony jeansów. Stosuje się go na co dzień, bez okazji.

·      Jakość ma znaczenie

Aby zestaw smart casualowy prezentował się szykownie i z klasą, powinieneś przede wszystkim zadbać o jakość ubrań. Dzięki temu posłużą ci przez wiele sezonów. Podczas wyboru elementów garderoby zwracaj uwagę na wykończenie materiału, proste i mocne szwy, tendencję do mocnego gniecenia czy mechacenia. Dobrze skrojony T-shirt z bawełny o wyższej gramaturze będzie prezentował się o wiele lepiej niż ten, który prześwituje, a jego szwy boczne przekręcają się już po pierwszym praniu.

dz8gevb

·      Stylowy, czyli schludny – dbanie o ubrania

Nawet najbardziej eleganckie ubrania nie będą wyglądać dobrze, jeśli nie będziesz o nie dbać. Dlatego warto sprawdzać na metce przepis dotyczący prania i prasowania. Istotny będzie też sposób przechowywania: zachowanie przewiewu i odstępu między strojami oraz niewieszanie swetrów oraz dzianin (np. T-shirtów) na wieszaku.

·      Wygoda i komfort

dz8gevb

Aby uzyskać coś na kształt włoskiej sprezzatury, czyli swobody i nonszalancji w noszeniu eleganckich ubrań, warto wybierać te, w których czujesz się komfortowo (m.in. pod względem termicznym) i wygodnie. Znaczenie ma dobór rozmiaru, ale też materiału. Najlepiej sprawdzą się naturalne (bawełna, wełna, len) oraz należąca do sztucznych, ale wytwarzana z surowców roślinnych wiskoza (doskonała na podszewki). Syntetyki będą odpowiednie w niewielkiej domieszce, ale raczej nie jako baza.

·      Dobrze dobrany rozmiar

Zwróć też uwagę na dopasowanie elementów garderoby do sylwetki. Warto też znać zasady, które określają dobrze dobrany rozmiar.

dz8gevb

·      Dodatki, czyli kształtowanie indywidualnego stylu

Wyznacznikami i wyróżnikami indywidualnego stylu są dodatki. To one mogą całkowicie odmienić charakter zestawu. Dlatego przy komponowaniu garderoby szczególną uwagę zwróć na: paski (kolor oraz klamrę), buty, szale, nakrycia głowy, biżuterię oraz torby i plecaki.

Jak się ubrać elegancko, ale na luzie – mężczyzna stylowy i nowoczesny

Jak jeszcze szukać własnego stylu i inspiracji do tworzenia zestawów ubrań na luzie, ale eleganckich? Najlepiej podglądać stylizacje stworzone przez profesjonalistów, czyli influencerów, dziennikarzy modowych, ale też marki, które specjalizują się w łączeniu elementów klasycznych i codziennych jak Vistula. Strony internetowe są pełne gotowych propozycji, z których łatwo skorzystać i od razu skompletować całość.

W aktualnym sezonie widać skupienie się na jakości, komforcie, materiałach (szczególnie wykorzystaniu zalet wełny na sezon jesienno-zimowy). Charakterystyczne są też zestawy monochromatyczne. W modzie męskiej coraz częściej tworzone są też stylizacje w jasnych odcieniach, np. szarościach i beżach. Widoczny jest również trend na wykorzystanie klasycznego kołnierzyka: w konstrukcji wełnianych swetrów oraz w zestawieniu koszuli z cienkim golfem). Spodnie zyskują nowe kroje: pojawiają się szerokie nogawki oraz modele bazujące na fasonie garniturowym, ale w wersji wygodnej, nawiązującej do dresu (np. przez wiązanie w pasie lub materiał: wełnę z elastanem).

Trzech mężczyzn ubranych w płaszcz, koszulę z golfem i sweter Vistula materiały partnera
Trzech mężczyzn ubranych w płaszcz, koszulę z golfem i sweter VistulaŹródło: materiały partnera

Elegancki strój męski a wygoda, czyli nowa odsłona garnituru

W stylu smart casual często wykorzystuje się także garnitur lub jego elementy. Tworzy się zestawy koordynowane, miksując różne marynarki i spodnie lub zestawia je z bardziej casualowymi fasonami. Warto jednak zauważyć nieco inny charakter tego typu stroju. Nadal trzyma on formę oraz nadaje klasy przez modelowanie sylwetki, ale zyskuje bardziej sportowy krój oraz jest szyty z innego materiału. Dlaczego?

W zestawach smart casual zwraca się przede wszystkim uwagę na komfort. Dlatego np. Vistula szyje swoje mniej formalne garnitury z tkaniny, która łączy wełnę z dżersejem. Jest więc elastyczna i komfortowa w noszeniu o każdej porze roku ze względu na termoregulacyjne właściwości materiału. Dodatkowo marynarkę i spodnie można kupić osobno, co inspiruje do tworzenia różnych zestawień.

Trzech mężczyzn ubranych w garnitury Vistula, szary, czarny i brązowy materiały partnera
Trzech mężczyzn ubranych w garnitury Vistula, szary, czarny i brązowyŹródło: materiały partnera
Artykuł sponsorowany przez markę Vistula
dz8gevb
dz8gevb