Trwa ładowanie...
07-04-2014 12:01

Łysina - niechciany atrybut męskości. Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Łysina - niechciany atrybut męskości. Jak walczyć z wypadaniem włosów?Źródło: Shutterstock.com
d2iogya
d2iogya

Istnieje co najmniej kilka sposobów walki z wypadaniem włosów u mężczyzn, spowodowanym nadmiarem testosteronu. Znając dostępne metody zapobiegania łysieniu, łatwiej dobrać skuteczną, nowoczesną terapię.

Głównie testosteron

Z łysieniem boryka się jedynie 10% kobiet i aż 60% mężczyzn po 50. roku życia. Z powodu tej dysproporcji uwaga naukowców poszukujących przyczyn wypadania włosów skierowała się na hormony. I rzeczywiście, badania potwierdziły, że w miejscach, gdzie występowało łysienie u mężczyzn, odkryto podwyższoną ilość enzymów przekształcających testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Zmiany wywołane jego obecnością prowadzą do postępującego procesu miniaturyzacji mieszków włosowych i osłabienia ich ukrwienia, a w konsekwencji – do wypadania włosów. Zjawisko to nazwano łysieniem androgenowym. Stanowi 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków wypadania włosów.

Medycyna w walce z wypadaniem włosów

Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się zakoli czy łysiny na czubku głowywydaje się przeszczep włosów. Na początku rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty, głównie dlatego, że przeszczepia się zdrowe, wykształcone mieszki włosowe z boków lub z tyłu głowy. Jednak zazwyczaj efekt przeszczepu utrzymuje się jedynie tak długo, jak długo trwa okres wzrostu włosa, czyli maksymalnie kilka lat. W większości przypadków rezultaty zabiegu przestają być zadowalające, kiedy przeszczepione mieszki obumrą.

d2iogya

Lepszym podejściem do problemu łysienia jest stosowanie preparatów blokujących przemianę testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Leki stosowane w celu obniżenia poziomu DHT zawierają finasteryd (np. Proscar czy Propecia) lub dutasteryd (np. Avodart). Wydaje się je jedynie na receptę, a koszt półrocznej kuracji może przekroczyć tysiąc złotych. Dużo tańsze jest hamowanie przekształcania testosteronu w DHT przez ekstrakty roślinne zawarte w kilku dostępnych na rynku preparatach do stosowania zewnętrznego. Aktywny kompleks pochodzenia naturalnego zawierają takie produkty, jak HR3 Matrix czy kosmetyki z serii DermenaDermena Men. W składzie tych ostatnich znajduje się również innowacyjna cząsteczka 1-MNA, która ma pozytywny wpływ na ogólną kondycję włosa. Okazało się, że ten nie badany wcześniej metabolit niacyny o działaniu przeciwmiażdżycowym ma również działanie
wzmacniające i poprawiające odżywienie mieszków włosowych.

Medycyna nie stoi w miejscu, dlatego mężczyźni marzący o grubszych i gęstszych włosach powinni przyjrzeć się bliżej nowoczesnym sposobom, za pomocą których warto walczyć z łysieniem. Pomoże im to bardziej świadomie i trafnie wybrać metodę radzenia sobie z wypadaniem włosów.

d2iogya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iogya