Trwa ładowanie...

Małe radio na każdą okazję. Zabierzesz je na biwak lub kemping

Wiele osób lubi uprzyjemniać sobie czas przy pomocy muzyki, ale nie zawsze są do tego odpowiednie warunki. Kiedyś atrybutem wypadów pod namiot, na ryby lub na kemping były małe radioodbiorniki zasilane bateriami. Czy taki sprzęt nadal można kupić? Co się zmieniło w tej kategorii urządzeń?

Przenośne radioodbiorniki są wygodne i poręczne Przenośne radioodbiorniki są wygodne i poręczne Źródło: Adobe Stock
d3ow84n
d3ow84n

Wybierając się na wypoczynek poza domem zazwyczaj jesteśmy ograniczeni co do ilości miejsca na bagaż. Dlatego małe radioodbiorniki doskonale sprawdzą się w warunkach polowych, ponieważ nie zajmują wiele miejsca. Kiedyś królowały oczywiście urządzenia analogowe, ale teraz coraz częściej można spotkać sprzęt cyfrowy, który zapewnia doskonały odbiór stacji radiowych. Dzięki temu nie tylko usłyszycie ulubione audycje oraz piosenki, ale także dowiecie się, czy pogoda pozwoli wam złapać trochę opalenizny. Zabieramy was na mały przewodnik po tym, co można obecnie znaleźć na rynku.

Cyfrowe czy analogowe?

Skoro już wspomnieliśmy o tym podziale, to oznacza on mniej więcej tyle, że radia analogowe będą odbierać tylko sygnał FM i AM, przy czym oczywiście ten pierwszy typ króluje w naszym kraju. Przewidywano, że do końca 2020 r. cała Polska znajdzie się w zasięgu nadawania cyfrowego, ale wiadomo już, że to się nie wydarzy. Większość stacji nadal jest w powijakach, jeśli chodzi o przejście na DAB+. Standardy DAB i DAB+ różnią się jakością dźwięku. Ten pierwszy wykorzystuje kodek MP2, a ten drugi - nowocześniejszy i bardziej wydajny MPEG-4 HEAAC v2. Cyfrowy lub analogowy może być też tuner, który służy do strojenia radia, a więc znajdywania interesujących nas stacji. Tutaj różnica jest taka, że przy analogowym musimy używać pokrętła, a przy cyfrowym radio automatycznie wyszuka dostępne stacje.

Zasilanie

Zazwyczaj radio kojarzy nam się słusznie z zasilaniem prądem, ale nie zawsze będziemy mieli do tego prądu dostęp. Tutaj spotkacie dwa rozwiązania akumulatorowe. Pierwsze z nich wydaje się najwygodniejsze, ponieważ są to po prostu tradycyjne baterie. Dzięki temu, po wyczerpaniu ich wystarczy włożyć nowe i można się dalej cieszyć słuchaniem. Oczywiście stanowi to dodatkowy koszt, ale wystarczy kupić takie wielorazowe wraz z ładowarką i mieć np. dwa komplety. Dzięki temu zapewnicie sobie rozrywkę na długi czas. Druga opcja to wbudowane akumulatory, które nie są wymienne i wymagają ładowania. W przypadku małych radioodbiorników zazwyczaj czas pracy na baterii wynosi do 5 godzin. Ciekawostką są urządzenia z panelami solarnymi.

Funkcje dodatkowe

Z racji tego, że świat poszedł do przodu, nawet małe radioodbiorniki są wyposażone w bardziej zaawansowane funkcje. Tak oto możecie trafić na urządzenia, które mają złącze USB lub moduł Bluetooth. Dzięki nim będziecie mogli uruchomić muzykę np. ze smartfona. Niektórzy producenci idą jeszcze dalej i oferują takie udogodnienia jak obsługa serwisów streamingowych i opcję radia internetowego. Jedna i druga będą wymagały połączenia z internetem, choć w przypadku aplikacji do słuchania muzyki można wcześniej się przygotować i pobrać playlisty w trybie offline. Wśród złączy znajdziecie także wejście AUX oraz wyjście do podłączenia słuchawek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ow84n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ow84n