Trwa ładowanie...
31-07-2014 10:51

Maleją różnice między kobietami i mężczyznami

Maleją różnice między kobietami i mężczyznamiŹródło: 123RF.COM
d3ahr33
d3ahr33

W wyniku poprawy warunków życia i równego dostępu do edukacji zanikają różnice w zdolnościach poznawczych pomiędzy kobietami i mężczyznami, ale nie całkowicie - zawiadamia czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Stosowanej Analizy Systemów (Austria)
oraz Instytutu Karolinska (Szwecja)
stwierdzili, że w regionach o wysokiej jakości życia i równym dostępie do edukacji różnice w zdolnościach poznawczych między mężczyznami a kobietami nie są tak wyraźnie zaznaczone, jak w innych częściach świata, ale wciąż występują.

Badacze przeanalizowali dane 31 tys. osób w wieku powyżej 50 lat pochodzących z 13 europejskich krajów. Uczestnicy rozwiązywali testy zdolności poznawczych m.in. na pamięć, zdolności matematyczne i płynność werbalną.

Zaobserwowano, że różnice pojawiające się między badanymi w zakresie poszczególnych umiejętności były skorelowane z wiekiem, miejscem pochodzenia, warunkami życia i dostępem do edukacji.

d3ahr33

Rezultaty badania pokazały, iż w regionach, w których nastąpiła poprawa warunków życia i dostępu do edukacji dla obu płci, różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami były mniejsze, ale kobiety wciąż uzyskiwały lepsze wyniki w testach pamięci epizodycznej, za to mężczyźni przejawiali bardziej rozwinięte zdolności matematyczne. Jeśli chodzi o płynność werbalną (zwłaszcza płynność kategoryzacji), panie i panowie radzili sobie równie dobrze.

"Wyniki naszego badania sugerują, iż powinniśmy oczekiwać, że kobiety będą stosunkowo mocne pod względem niektórych funkcji poznawczych, a mężczyźni pod względem innych, nawet w społeczeństwach o równym dostępie do edukacji i wysokiej jakości życia" - podsumowuje badaczka Daniela Weber.

d3ahr33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ahr33