Trwa ładowanie...
09-04-2015 08:17

Maraton z filmami środkowoeuropejskimi podczas "Kina na Granicy"

Maraton z filmami środkowoeuropejskimi podczas "Kina na Granicy"Źródło: AKPA
d1j3on8
d1j3on8

Tygodniowy maraton z kinem środkowoeuropejskim przygotowano na 17. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy", który na przełomie kwietnia i maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Widzowie obejrzą ponad sto filmów - podali organizatorzy.

Tegoroczna edycja przeglądu to dwa cykle tematyczne, sześć retrospektyw, przegląd czeskich, polskich i słowackich nowości, a także filmowe niespodzianki z Węgier i Ukrainy. Całość zainauguruje filmowy reżyserski debiut Tomasza Svobody - "Mąż na godziny".

Widzowie zobaczą cykl "Stokrotki: Kino kobiet w kinematografii czechosłowackiej". To retrospektywna próba ukazania dorobku reżyserek zza południowej granicy. Widzowie zobaczą m.in. filmy Very Chytilovej, Drahomiry Vihanovej i Estery Krumbachovej.

Drugi cykl przybliży twórczość bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Kinomani zobaczą nie tylko najsłynniejsze animacje dla najmłodszych, w tym przygody Bolka i Lolka oraz psa Reksia, ale także filmy skierowane do dorosłej widowni, w tym obrazy Zdzisława Kudły i Bronisława Zemana.

d1j3on8

W programie Przeglądu znalazły się obrazy, które przybliżą gwiazdy kina: Słowaczkę Emilę Vasaryovą oraz Katarzynę Figurę. Obie damy dużego ekranu zapowiedziały przyjazd do Cieszyna. Widzowie zobaczą kreacje jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych czeskich aktorów Bolka Polivki. Pokazane zostaną także filmy Marcina Krzyształowicza, słowackiego reżysera i scenarzysty Stanislava Parnicky'ego oraz urodzonego w Czeskim Cieszynie scenarzysty Ludvika Askenazy'ego.

Festiwalowe życie potoczy się w kinowych salach i plenerze. Prezentacje filmów zaplanowano na malowniczym Wzgórzu Zamkowym. Imprezie będą towarzyszyły koncerty, wystawy i spotkania literackie.

17. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" odbędzie się od 28 kwietnia do 3 maja.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy wystartowała w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 roku formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski. W ubiegłym roku pojawiły się akcenty ukraińskie.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.

d1j3on8

Polecamy również:

d1j3on8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j3on8