Trwa ładowanie...
Ciekawostki

Marihuana negatywnie wpływa na zapamiętywanie słów u osób w średnim wieku

Share
Marihuana negatywnie wpływa na zapamiętywanie słów u osób w średnim wieku
Źródło: AKPA
d4emjfz

Długotrwałe stosowanie marihuany ma związek z pogorszeniem zapamiętywania słów u osób w średnim wieku, jednak nie wpływa na inne funkcje poznawcze - wykazały badania, o których informuje pismo "JAMA Internal Medicine" .

Zespół naukowców m.in. z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Uniwersytetu w Lozannie przyjrzał się gromadzonym przez 25 lat danym dotyczącym 3385 osób, z których 2852 przez dłuższy lub krótszy czas w swoim życiu zażywały marihuanę. 392 osoby kontynuowały zażywanie marihuany również w wieku średnim.

Do badań rekrutowano młode osoby dorosłe, u których regularnie analizowano ekspozycję na działanie marihuany. Po 25 latach przeprowadzone zostały testy pamięci, przetwarzania informacji oraz funkcji wykonawczych.

d4emjfz

Regularna ekspozycja na działanie marihuany w przeszłości była związana z pogorszeniem w zakresie zapamiętywania słów (podczas testów pamięciowych wykorzystywano listę zawierającą 15 wyrazów), jednak nie wpływała na szybkość przetwarzania informacji czy funkcje wykonawcze.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają bardziej szczegółowo przyjrzeć się działaniu marihuany na funkcje poznawcze, obserwując m.in. aktywność mózgu uczestników.

d4emjfz

Podziel się opinią

Share
d4emjfz
d4emjfz