Trwa ładowanie...
d2alqhx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Męskie sprawy

Marihuana nie powstrzymuje stwardnienia rozsianego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marihuana nie powstrzymuje stwardnienia rozsianego
(Fotochannels.com)
d2alqhx

Wbrew twierdzeniom jej entuzjastycznych zwolenników, marihuana nie powstrzymuje postępu stwardnienia rozsianego (SM), choć łagodzi objawy - informuje serwis BBC News.

Kosztujące 8 mln funtów badania przeprowadzili naukowcy z Peninsula Medical School w Plymouth (W. Brytania). 500 pacjentów z 27 ośrodków w całej Wielkiej Brytanii przez trzy lata przyjmowało pigułki, zawierające główny aktywny składnik marihuany - tetrahydrokannabinol (THC). Osoby przyjmujące THC czuły się lepiej - odczuwały mniejszy ból, sztywność i skurcze mięśni. Jednak nie wykazano, aby związek ten powstrzymywał postęp choroby.

Zastosowany preparat nie dawał poczucia "haju", dla którego marihuana przyjmowana jest "rekreacyjnie", ponieważ dawka składników psychoaktywnych była dużo niższa niż w nielegalnych substancjach sprzedawanych przez dilerów.

Kierujący badaniami prof. John Zajicek stwierdził, że jest "rozczarowany" ich wynikiem. W przypadku chorób neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona, możliwości leczenia wciąż są bardzo ograniczone. Naukowcy mieli nadzieję, że ochronne działanie substancji uzyskiwanych z konopi zapobiegnie obumieraniu komórek. (PAP) pmw/agt/ijuh

d2alqhx

Podziel się opinią

Share

d2alqhx

d2alqhx