Trwa ładowanie...
d2g7jgj
Męskie sprawy

Marsz chroni mężczyzn przed udarem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz chroni mężczyzn przed udarem
(123RF)
d2g7jgj

Mężczyźni po 60. roku życia, którzy od 4 do 7 godzin w tygodniu chodzą, niezależnie od tempa, są o 11 proc. mniej narażeni na udar niż panowie, którzy spędzają na chodzeniu mniej niż trzy godziny tygodniowo - informuje pismo "Stroke".

Dr Barbara J. Jefferis z University College London przeanalizowała dane z badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, które rozpoczęły się w 1978 roku. W 2000 roku badani wypełnili kwestionariusz dotyczący aktywności fizycznej.

W nowej analizie uwzględnione zostały informacje na temat 2995 mężczyzn, u których nie zdiagnozowano chorób układu sercowo-naczyniowego i którzy nie przeszli wcześniej epizodu sercowo-naczyniowego, jak zawał czy udar. Ta grupa była obserwowana przez kolejne 11 lat. Ponad połowa mężczyzn chodziła na około godzinne spacery codziennie. Co szósty deklarował, że spacerował przez ponad dwie godziny dziennie. U 195 mężczyzn doszło do udaru.

d2g7jgj

Po zestawieniu danych badacze stwierdzili, że im więcej uczestnicy chodzili, tym ryzyko tego epizodu było mniejsze. W przypadku panów, którzy chodzili najwięcej (ponad 3 godziny dziennie) ryzyko udaru było o dwie trzecie niższe niż w przypadku tych, którzy chodzili najmniej.

Wyniki utrzymywały się po wzięciu pod uwagę takich czynników jak wiek, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu czy obecność białek związanych ze stanem zapalnym. (PAP)

Zobacz: Bądź młodszy za rok. Jak zachować zdrowie 50-latka na kolejne 30 lat i dłużej

d2g7jgj

Podziel się opinią

Share

d2g7jgj

d2g7jgj