Marsz "Śladami gen. Nila. Od zmierzchu do świtu"
10 września października rusza bieg "Śladami gen. Nila". To już czwarta edycja imprezy, której celem jest uczczenie pamięci legendarnego Dowódcy dywersji AK generała Augusta Emila Fieldorfa oraz przybliżenie uczestnikom marszu miejsc działań zgrupowań partyzanckich AK na terenie Beskidu Wyspowego i Makowskiego.Termin przysyłania zgłoszeń upływa z dniem 15 sierpnia 2015 roku.
Marsz organizowany jest wspólnie przez Jednostkę Wojskową NIL oraz Wojskowe Stowarzyszenie „Kultura – Turystyka - Obronność” działająca przy Klubie Dowództwa Sił Specjalnych. Celem marszu jest uczczenie pamięci Patrona Jednostki Wojskowej NIL, gen. Augusta Emila Fieldorfa NILA – twórcy i dowódcy KEDYWU, bojownika o wolność Narodu Polskiego oraz żołnierzy zgrupowań partyzanckich, walczących w rejonie Beskidu Makowskiego. Ponadto promocja i popularyzacja służby w jednostce wojskowej NIL oraz wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu na organizację imprez z elementami szkolenia Wojsk Specjalnych.
Dodatkowym celem jest popularyzacja i upowszechnianie marszu – biegania jako najprostszej formy rekreacji i sportu. Marsz odbywa się w rejonie Myślenic, Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego. Co roku dokonywane jest uroczyste otwarcie zawodów na Suchej Polanie gdzie delegacja żołnierzy składa wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym walki partyzanckie II wojny światowej na Suchej Polanie. Trasa marszu wynosi około 50 km i przebiega po ogólnodostępnych szlakach turystycznych. Liczy się kolejność przybycia uczestników na metę.
Termin przysyłania zgłoszeń upływa z dniem 15 sierpnia 2015 roku, ale można ich dokonać w formie formularza elektronicznego dostępnego TUTAJ.Liczba miejsc jest ograniczona.
Istnieje możliwość wykupienia noclegu i wyżywienia w ośrodku podkamiennikiem.pl
Jednostka Wojskowa "NIL" powstała 2 grudnia 2008 roku jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych a obecnie nosi imię gen. Augusta Emila Fieldorfa NILA. Jednostka została powołana do realizacji zadań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym.
Zasadnicze obszary działalności Jednostki Wojskowej NIL:
- Organizowanie i realizowanie przedsięwzięć związanych z systemem dowodzenia wojsk specjalnych.
- Zabezpieczenie informacyjne operacji specjalnych poprzez wydzielenie elementów wsparcia dla zadaniowych zespołów bojowych oraz komponentów wojsk specjalnych.
- Zabezpieczenie systemu dowodzenia i kierowania komponentów wojsk specjalnych w misjach i operacjach realizowanych w ramach kontyngentów i zobowiązań sojuszniczych.
- Organizowanie systemu zabezpieczenia logistycznego na potrzeby funkcjonowania jednostek wojsk specjalnych oraz realizacji operacji specjalnych.
- Zabezpieczenie finansowe i logistyczne jednostki oraz Dowództwa Wojsk Specjalnych.
- Realizowanie zakupów na potrzeby wojsk specjalnych.
Mapa marszu
Generał August Emil Fieldorf „Nil” był jedną z najwspanialszych postaci polskiej konspiracji: Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i "Nie". Odznaczony Krzyżem za Wilno (1920), Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari (1923), Złotym Krzyżem Zasługi (1929), Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (1937), Krzyżem Niepodległości (1932), Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Orderem Orła Białego (2006). Urodził się 20 marca 1895 roku w Krakowie i już jako gimnazjalista, a potem absolwent seminarium nauczycielskiego w Krakowie związał się z ruchem niepodległościowym, skupionym wokół Józefa Piłsudskiego. Początkowo działał w Związku Walki Zbrojnej w Warszawie, a od 1941 roku w Wilnie i Białymstoku. W sierpniu 1942 roku został mianowany dowódcą Kedywu Komendy Głównej AK. Służbę na tym stanowisku pełnił do lipca 1944 roku, następnie został zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. bryg. Leopolda Okulickiego. Po sfingowanym procesie, został 16
kwietnia 1952 skazany na karę śmierci. Niezłomny patriota, który za swoją wierność wolnej Polsce zapłacił życiem.