Trwa ładowanie...
09-02-2012 16:39

Masz chore serce? To nie jedyny Twój problem

Masz chore serce? To nie jedyny Twój problemŹródło: Fotochannels.com
dkeknbs
dkeknbs

Osoby cierpiące na chorobę wieńcową są też bardziej narażone na raka prostaty - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Naukowcy z Duke Cancer Institute (USA) przeprowadzili analizę danych, uzyskanych dzięki badaniom na grupie 6390 mężczyzn przyjmujących dutasteryd - lek mający zapobiegać rakowi prostaty. Okazało się, że istnieje związek pomiędzy chorobą wieńcową a rakiem prostaty - prawdopodobnie obie choroby mają wspólne przyczyny. Mężczyźni z chorobą wieńcową o 35 proc. częściej chorowali na raka prostaty.

Jeśli te wyniki się potwierdzą, to rakowi prostaty będzie można zapobiegać zmieniając styl życia - odchudzając się, ćwicząc i stosując zdrową dietę - czyli w ten sam sposób, co chorobie wieńcowej.

Choroba wieńcowa jest główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych, na przykład w USA z jej powodu umiera co czwarta dorosła osoba. Czynnikami ryzyka są między innymi brak aktywności ruchowej, otyłość, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, palenie i cukrzyca. Z kolei rak prostaty to druga - po raku płuca - przyczyna zgonu z powodu nowotworów wśród Amerykanów.

Jak widać, przed przeznaczeniem nie uciekniemy. Choć będziemy próbować zapierać się rękoma i nogami i tak kiedyś będziemy musieli przejść na dietę i zacząć ćwiczyć. To prawda stara jak świat: lepiej przeciwdziałać niż leczyć.

PAP, wp.pl/ PFi

dkeknbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkeknbs