Qaqwqwrqw
Ciekawostki

Masz chore serce? To nie jedyny Twój problem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masz chore serce? To nie jedyny Twój problem
(Fotochannels.com)
Qaqwqwrqw

Osoby cierpiące na chorobę wieńcową są też bardziej narażone na raka prostaty - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Naukowcy z Duke Cancer Institute (USA) przeprowadzili analizę danych, uzyskanych dzięki badaniom na grupie 6390 mężczyzn przyjmujących dutasteryd - lek mający zapobiegać rakowi prostaty. Okazało się, że istnieje związek pomiędzy chorobą wieńcową a rakiem prostaty - prawdopodobnie obie choroby mają wspólne przyczyny. Mężczyźni z chorobą wieńcową o 35 proc. częściej chorowali na raka prostaty.

Jeśli te wyniki się potwierdzą, to rakowi prostaty będzie można zapobiegać zmieniając styl życia - odchudzając się, ćwicząc i stosując zdrową dietę - czyli w ten sam sposób, co chorobie wieńcowej.

Qaqwqwrqw

Choroba wieńcowa jest główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych, na przykład w USA z jej powodu umiera co czwarta dorosła osoba. Czynnikami ryzyka są między innymi brak aktywności ruchowej, otyłość, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, palenie i cukrzyca. Z kolei rak prostaty to druga - po raku płuca - przyczyna zgonu z powodu nowotworów wśród Amerykanów.

Jak widać, przed przeznaczeniem nie uciekniemy. Choć będziemy próbować zapierać się rękoma i nogami i tak kiedyś będziemy musieli przejść na dietę i zacząć ćwiczyć. To prawda stara jak świat: lepiej przeciwdziałać niż leczyć.

PAP, wp.pl/ PFi

ZOBACZ: Dbaj o swoje serce! Odżywiaj się zdrowo...

Qaqwqwrqw
Polub WP Facet
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw