Trwa ładowanie...
22-08-2013 13:49

Masz myśli samobójcze? Zbadaj krew!

Masz myśli samobójcze? Zbadaj krew!Źródło: 123RF
d46ygla
d46ygla

Już teraz można zbadać, czy ktoś jest narażony na wyższe ryzyko samobójstwa. Może to się stać ratunkiem dla osób, które leczą się, ale jednocześnie zatajają myśli samobójcze. Dzięki badaniu będzie można wykryć ich skłonności, by móc w porę im pomóc.

Dzięki badaniu pozwalającemu na wykrycie zwiększonej ilości tzw. biomarkerów RNA we krwi można ocenić nasilenie skłonności samobójczych u pacjenta - zawiadamia czasopismo "Molecular Psychiatry".

Naukowcy ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Indiany (USA) zauważyli, że zarówno pacjenci z zaburzeniem dwubiegunowym, u których znacznie wzrosła częstotliwość myśli samobójczych, jak i osoby, które rzeczywiście zdecydowały się na ten drastyczny krok, mają we krwi dużą ilość określonych biomarkerów, m.in. znacznika SAT1.

Badacze uważają, że pomiar występowania tych biomarkerów we krwi pacjentów może pomóc w ocenie ryzyka samobójstwa i odpowiednio wczesnej interwencji, dzięki której uda się zapobiec tragedii.

d46ygla

- Są ludzie, którzy nie przyznają się do posiadania myśli samobójczych, gdy ktoś ich o to zapyta, a potem rzeczywiście odbierają sobie życie i nic nie można na to poradzić. Potrzebujemy lepszych sposobów, które umożliwią rozpoznanie, interwencję i zapobieganie tragicznym wydarzeniom w takich sytuacjach - mówi Alexander B. Niculescu III, jeden z badaczy.

Naukowcy przez 3 lata, co kilka miesięcy, przeprowadzali wywiady i pobierali krew od pacjentów cierpiących na zaburzenie dwubiegunowe i wnikliwie analizowali próbki u osób, które zaczęły przejawiać nasilone skłonności samobójcze. Zbadali także krew należącą do ofiar samobójstw i ludzi hospitalizowanych z powodu prób samobójczych. Okazało się, że wszystkie osoby, które chciały, usiłowały, bądź zdołały odebrać sobie życie miały we krwi podwyższoną ilość biomarkerów RNA.

Niestety w badaniu brali udział tylko mężczyźni, więc nie wiadomo, czy powyższe wyniki można odnieść także do kobiet. Wątpliwości rozwieją przyszłe badania, w których zostaną uwzględnieni przedstawiciele obojga płci. (PAP)

ooo/ula/Ijuh

d46ygla
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46ygla