Trwa ładowanie...
03-01-2007 12:57

Messerschmitty w USA?

Share
Messerschmitty w USA?
d25stnz

Na pomoc amerykańskiej armii

US Army kupuje 322 całkiem nowe helikoptery. Nie byłoby w tym nic niesłychanego, lecz…

Helikoptery dla Jankesów to zupełnie nowa myśl techniczna prosto z Europy. Maszyny wyprodukowane zostaną w Niemczech przez firmę Messerschmitt-Belkow-Blohm wchodzącą w skład koncernu Eurocopter (European Aeronautic Demence and Space Company).

Amerykanie chcą wydać w Europie ok. 2 miliardów dolarów. Pierwsza maszyna już dotarła do bazy Columbus w Mississippi, gdzie odbył się jej chrzest i oficjalne przyjęcie nowej broni. W uroczystości uczestniczył generał Richard A. Cody, zastępca szefa sztabu armii amerykańskiej.
Drugim honorowym gościem wojskowej uroczystości był Czerwona Chmura (Joe RedCloud), indiański wódz plemienia Lakota. Wojskowa tradycja w armii amerykańskiej każe mianować helikoptery nazwami słynnych wodzów i plemion indiańskich. Nowy helikopter otrzymał nazwę właśnie na cześć plemienia Lakota.

d25stnz

[

]( http://facet.wp.pl/messerschmitty-w-usa-6002194241303169g ) Czerwona Chmura powiedział, że jest wdzięczny za uhonorowanie jego plemienia i wierzy, że nowy uniwersalny helikopter UH-72A Lakota będzie dobrze służył amerykańskim żołnierzom. Trzeba wierzyć, że mówił szczerze. Bowiem to właśnie plemię Lakota (Dakota) było brutalnie i zaciekle eksterminowane prze Amerykanów i to już od końca XVIII wieku. Podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej plemię stanęło po stronie Brytyjczyków, a niewiele ponad 50 lat później, w 1866 roku zaczęło dochodzić do krwawych rzezi Indian Lakota, którzy pilnowali swoich terenów od Missisipi przez Góry Skaliste, aż do Teksasu. W tamtych czasach krwawej wojnie z Amerykanami przewodził jeden z największych indiańskich wodzów, wielki Siuks, nomen omen Czerowna Chmura.

Lakota jest lekkim helikopterem o ogólnym zastosowaniu bojowym. Od stycznia br. ma służyć żołnierzom gwardii narodowej. Szybkość tej maszyny może dochodzić do 246 km/godz., a długość lotu (zasięg) to 680 km. Ładowność całkowita 3600 kg - co oznacza, że z taki maksymalnym ciężarem własnym helikopter może wzbić się w powietrze. Helikopter, oprócz dwóch pilotów ma miejsce na to, by transportować 8 innych żołnierzy. Władze amerykańskiej armii będą testować uniwersalne Lakoty głównie jako maszyny sanitarne i lekkie transportowe. Lakoty zastąpią tym samym wykorzystywane obecnie do tych celów helikoptery UH Black Hawk. Popularne Hawki zostaną teraz przesunięte do typowo bojowych, agresywnych operacji wojskowych.

d25stnz

Generał Cody, podczas uroczystej inicjacji Lakoty i pierwszych oficjalnych lotów powiedział, że nowy helikopter w rękach amerykańskich żołnierzy przyspiesza tempo modernizacji armii i jej integracji z innymi siłowymi agencjami rządowymi.
Założony dwa lata temu amerykański oddział EADS North America będzie odpowiedzialny za dostarczenie do Stanów Zjednoczonych w ciągu dwóch lat całego zamówienia - 322 nowych helikopterów. W myśl regulacji amerykańskich, niektóre części i podzespoły europejskich helikopterów muszą być składane i produkowane w USA, dlatego EADS przekształcił już charakter swojego amerykańskiego oddziału z handlowego na handlowo-produkcyjny.

d25stnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25stnz
d25stnz