Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Veritas Opieka

Mężczyzna jako opiekun pracujący w Niemczech

Mówiąc o pracy w niemieckiej opiece, najczęściej mamy przed oczami opiekunki-kobiety. I chociaż to panie najczęściej wybierają ten zawód, mężczyźni-opiekunowie również są poszukiwani i doceniani przez pracodawców. Wielu z nich ma już duże doświadczenie w branży oraz doskonale odnajduje się w nieco nietypowej dla panów pracy. Chcesz pracować jako opiekun w Niemczech i szukasz odpowiednich ofert? Podpowiemy Ci, gdzie ich szukać.

 Źródło: Pexels
dsec2z2
dsec2z2

Opieka w Niemczech – praca dla mężczyzn?

Mimo, że w branży opieki w Niemczech coraz częściej pojawiają się panowie, to w zbiorowej świadomości wciąż można dostrzec stereotyp "kobiety opiekunki". Dlaczego? Zawód ten wymaga wiele empatii i cierpliwości, a zwykle to paniom przypisuje się te cechy. Dodatkowo w naszej kulturze to kobieta dba o dom i opiekuje się słabszymi osobami, jak dzieci czy właśnie seniorzy. Obecnie ta tendencja się zmienia, kobiety częściej decydują się na rozwój zawodowy, a mężczyźni realizują się w opiece nad innymi. Dlatego też chętniej wybierają oni branże, których wcześniej nie brali pod uwagę – jedną z nich jest właśnie opieka w Niemczech.

Agencje zatrudniające opiekunów do pracy w Niemczech chwalą sobie współpracę z panami. Według konsultantów z Veritas mężczyźni również potrafią okazać wrażliwość, empatię i gotowość do pomocy – tak samo, jak ich koleżanki po fachu. Płeć nie jest więc wyznacznikiem tego, czy nadajemy się do pracy w opiece. Tutaj ważna jest przede wszystkim osobowość. Oczywiście warto pamiętać, że nie każdy sprawdzi się w zawodzie opiekuna osób starszych. Jednak, szukając pracy w tej branży, warto – zamiast na płeć – zwrócić uwagę na to, czy mamy odpowiedni charakter, konieczne predyspozycje oraz umiejętności.

Zmiany na rynku opieki są coraz bardziej widoczne. Mimo że w branży nadal przeważają kobiety, to wyjazdy do Niemiec cieszą się też zainteresowaniem wśród panów. Pracodawcy cenią sobie ich obecność zwłaszcza na sztelach trudniejszych, wymagających siły fizycznej. Często na pracę w niemieckiej opiece decydują się panowie, którzy dotychczas pracowali jako pielęgniarze, ratownicy albo pomocnicy medyczni. To, czy zostaną zatrudnieni, zależy głównie od indywidualnych oczekiwań pracodawcy. Zdarza się, że podopieczny chce, by zajmował się nim mężczyzna. Jeżeli jednak w ogłoszeniu nie ma takiej adnotacji, to mogą na nie odpowiadać zarówno panowie, jak i panie. W takim przypadku najważniejsze będą umiejętności i dyspozycyjność kandydata, a nie jego płeć. 

dsec2z2

Zlecenia dla mężczyzn pracujących w niemieckiej opiece

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czasami niemieccy pracodawcy dokładnie określają czy chcą zatrudnić kobietę, czy mężczyznę. Powodem jest dopasowanie konkretnych zleceń – w niektórych panowie mogą sprawdzić się lepiej. Chodzi głównie o pracę wymagającą siły fizycznej, na przykład, gdy senior ma dużą nadwagę i trzeba go podnosić. Niekiedy podopieczni są osobami całkowicie leżącymi czy sparaliżowanymi, innym razem potrzebna jest osoba do opieki nad parą seniorów. Mężczyźni dobrze radzą sobie też na sztelach wymagających obsługi podnośników i urządzeń rehabilitacyjnych. Warto jednak podkreślić, że powodem zatrudnienia opiekuna nie zawsze jest stan zdrowia seniora. Niekiedy sam podopieczny nalega, żeby przyjechał do niego mężczyzna. Zdarza się to w sytuacjach, kiedy senior również jest płci męskiej. Przebywanie z kobieta-opiekunką może być dla niego krępujące, zwłaszcza gdy w grę wchodzi pomoc przy czynnościach higienicznych. Nie jest to jednak jedyny powód zatrudniania mężczyzn jako opiekunów w Niemczech. Czasami panowie-podopieczni chcą po prostu znaleźć ze swoim towarzyszem wspólny język. Nic tak nie zbliża jak rozmowa o pasjach, które rozumie lub podziela druga strona. A wspólne oglądanie meczu piłki nożnej czy wyścigów Formuły 1 okazuje się doskonałym pomysłem na spędzenie popołudnia.

Jak Niemcy postrzegają opiekunów-mężczyzn? Wbrew pozorom panowie na tym stanowisku nie wzbudzają zdziwienia. Często pracują bowiem też w charakterze pielęgniarzy lub pomocników medycznych – czyli w branżach uznawanych w Polsce za typowo "kobiece". Natomiast sama praca opiekuna jest w Niemczech niezwykle poważana. Nasi zachodni sąsiedzi wiedzą, jak wymagające jest to stanowisko, dlatego obdarzają opiekunów dużym szacunkiem. Warto pamiętać, że każda niemiecka rodzina jest inna. Trudno mieć wpływ na zachowanie czy poglądy rodziny podopiecznego. Z doświadczenia opiekunów pracujących za zachodnią granicą wynika jednak, że większość pracodawców jest im życzliwa. Pozytywne nastawienie do opiekunów z Polski i wysokie stawki wynagrodzeń sprawiają, że mężczyźni coraz chętniej wyjeżdżają do pracy w Niemczech.

Mężczyzna – dobry opiekun seniora

Dlaczego panowie są uważani za tak dobrych opiekunów osób starszych? Głównym powodem są możliwości fizyczne – w wielu przypadkach mężczyzna jest silniejszy i łatwiej mu sobie poradzić z dźwiganiem. Często mówi się też o mniejszej emocjonalności panów, w wyniku czego łatwiej im zdystansować się od codziennych problemów. Nie oznacza to jednak mniejszej wrażliwości. Zdarza się również, że mężczyzna lepiej znosi długotrwałą rozłąkę z najbliższymi. Wśród atutów mężczyzn pracujących jako opiekun w Niemczech można też wyróżnić:

  • wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne,
  • zdolności techniczne, które umożliwiają pomoc w domu (np. przy drobnych naprawach),
  • otwartość w komunikowaniu się z seniorem,
  • duża doza asertywności i stanowczości,
  • pewność siebie podczas prowadzenia samochodu za granicą.
dsec2z2

Do ostatniego punktu potrzebny będzie komentarz. Niektórzy pracodawcy wymagają od opiekuna lub opiekunki posiadania czynnego prawa jazdy. Panie, chociaż je mają i na co dzień jeżdżą samochodem, obawiają się odpowiadania na takie oferty pracy w opiece w Niemczech. Nie czują się bowiem pewnie na zagranicznych drogach i wolą unikać prowadzenia samochodu w obcym kraju. Wśród mężczyzn takie obawy zdarzają się rzadziej.

Gdzie szukać ofert pracy w niemieckiej opiece?

Liczba ogłoszeń o pracę dla opiekunów w Niemczech ciągle rośnie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się nie zmieni. Nasi zachodni sąsiedzi potrzebują osób, które zajmą się podopiecznymi w podeszłym wieku – a tych jest coraz więcej. Ponadto Niemcy są otwarci na wszystkich kandydatów, niezależnie od płci. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy podjąć pracę w niemieckiej opiece, odpowiedz sobie na dwa pytania:

Czy jestem gotów wyjechać do pracy na minimum dwa miesiące? (oczywiście są też krótsze zlecenia dostępne w określonych terminach)

Czy znam język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym lub chcę się go nauczyć?

Jeśli obie odpowiedzi są twierdzące, pora znaleźć idealne ogłoszenie. W tym celu warto zajrzeć na stronę Agencji Veritas. Oferty pracy są tam na bieżąco aktualizowane, a firma dokłada starań, by widniały wśród nich ogłoszenia zarówno dla opiekunek, jak i opiekunów. Możesz też skontaktować się bezpośrednio z konsultantem i porozmawiać z nim na temat swoich oczekiwań. Pamiętaj – praca w opiece w Niemczech czeka na Ciebie!

Jeśli interesuje Cię praca w opiece w Niemczech, to wejdź na stronę: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Artykuł sponsorowany Veritas Opieka
dsec2z2
dsec2z2