Trwa ładowanie...
09-11-2015 11:38

Mężczyźni coraz bardziej angażują się w obowiązki domowe, ale wciąż są niedoceniani

Mężczyźni coraz bardziej angażują się w obowiązki domowe, ale wciąż są niedocenianiŹródło: Shutterstock
d452nvy
d452nvy

Kobiety nazywane są strażniczkami domowego ogniska. I oczywiście wiele jest w tym prawdy. Coraz częściej zauważa się jednak istotną rolę mężczyzn we wzmacnianiu więzi rodzinnych. Choć wciąż są niedoceniani, są w stanie zrobić dla najbliższych niemal wszystko.

Wiele kobiet, które dźwigają na sztandarach hasła poświęcone równouprawnieniu, przeciwstawia się podziałowi świata, w którym kobieta zmaga się z trudami prowadzenia domu, a mężczyzna tylko na niego zarabia. Ale czy nie jest to front tworzony dla samej idei? Kolejne badania wykazują, że mężczyźni coraz częściej odciążają swoje partnerki, gdy chodzi o wykonywanie domowych obowiązków. Pozmywanie naczyń czy posprzątanie łazienki nie jest dla nich problemem. Opieka nad dzieckiem? Bardzo proszę. Wielu z nich gotowych jest też poświęcić dla najbliższych karierę czy przyjemności.

O swoich spostrzeżeniach poinformował właśnie Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA - American Psychological Association). Według przedstawicieli tej organizacji, popularny pogląd, iż jedynie kobieta jest na tyle elastyczna, że potrafi znaleźć czas i na pracę, i na zajmowanie się domem, a mężczyźni ograniczają się jedynie do przynoszenia pieniędzy, należy zrewidować. Panowie nie tylko coraz częściej pomagają w domu, czego dowiodło wiele przeprowadzonych do tej pory badań, ale również poświęcają czas zarezerwowany wcześniej na pracę bądź rozrywkę, by być bliżej rodziny. Szczególnie, gdy bliscy naprawdę tego potrzebują.

Badanie, które zostało przeprowadzone wśród 900 osób, wykazało, że mężczyźni są np. bardziej skłonni do wzięcia wolnego na opiekę nad dzieckiem (9 procent mężczyzn i tylko 2 procent kobiet) czy nawet wzięcia bezpłatnego urlopu (9 procent mężczyzn kontra 3 procent kobiet), jeśli tylko sytuacja w domu tego wymaga. W takich okolicznościach są też bardziej otwarci, jeśli chodzi o kwestię wykorzystania przysługujących im płatnych dni wolnych. Przedstawiciele APA zaznaczają jednak, że wyniki te mogą mieć również związek z różną ofertą świadczeń oferowanych przez poszczególnych pracodawców.

d452nvy

W czasie tego samego badania mężczyźni częściej przyznawali się do tego, że różne obowiązki, którym poświęcają czas, a niezwiązane bezpośrednio z kwestiami zawodowymi, mają wpływ na jakość ich pracy. Najczęściej są to powinności mające związek z realizacją potrzeb ich najbliższych. Przyznało się do tego 46 procent badanych mężczyzn, podczas gdy w przypadku kobiet odsetek ten wyniósł 36 procent. Aż 35 procent panów potwierdziło też, że wykonując swoje związane z pracą zadania w domu, często musi je przerywać, by zająć się sprawami rodzinnymi. W przypadku kobiet odpowiedź taka padła ze strony 22 procent respondentek.

Panowie częściej od kobiet skarżą się również, że ich zawodowe zobowiązania zakłócają ich czas, który woleliby poświęcić rodzinie. 30 procent z nich denerwuje się, że muszą przynosić pracę do domu (na podobną sytuację uskarża się 23 procent kobiet). 31 procent musi zabierać pracę nawet na wakacje. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi 19 procent.

Eksperci zauważają, że dziś odnalezienie odpowiedniego rytmu życiowego oraz umiejętne balansowanie pomiędzy obowiązkami zawodowymi i domowymi, nie jest już wyłącznie problemem kobiet. Mężczyźni również muszą się dziś głowić, w jaki sposób to wszystko pogodzić. Według psychologów, o to, by pracownikom obu płci udało się znaleźć równowagę, powinno zależeć też pracodawcom. Od tego bowiem zależy satysfakcja podwładnych z wykonywanej pracy. Im ona zaś większa, tym bardziej efektywni pracownicy.

Badania zrealizowane przez specjalistów z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego nie są jedynymi, które pokazują, jak bardzo przez ostatnie dziesięciolecia zmieniło się nastawienie mężczyzn do spraw związanych z utrzymaniem domu czy wychowywaniem dzieci. Panowie są coraz bardziej odpowiedzialni i wszechstronni. Przestali być już tylko maszynkami do zarabiania pieniędzy. Gdy wracają po ciężkim dniu pracy do domu, zabierają się za sprzątanie i gotowanie. Najważniejsze pozostaje jednak dla nich ojcostwo, którego nie traktują jak pracę, ale jak misję. - Ojcowie są dziś bardziej zaangażowani w wychowanie dzieci niż kiedykolwiek wcześniej. Ale w czasie, kiedy role ojców rozszerzyły się i ewoluowały, postrzeganie społeczne pozostaje w tyle – powiedział w ubiegłym roku autor filmu „The Evolution of Dad”, który poświęcony jest temu zagadnieniu.

d452nvy

RC/dm,facet.wp.pl

Mężczyzna nie pomaga w domu? To może być twoja wina

d452nvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d452nvy