Trwa ładowanie...
02-09-2014 12:20

Mężczyźni nie chcą współżyć przed ślubem

Mężczyźni nie chcą współżyć przed ślubemŹródło: 123RF.COM
d3x5wp4
d3x5wp4

Typowy mężczyzna to napalony ogier, który marzy o jak najszybszym "zaliczeniu" kobiety? To popularna opinia. Co do tego, jak wiele ma wspólnego z prawdą, zdania są podzielone. Współcześnie pojawia się jednak coraz więcej mężczyzn, którzy nie chcą współżyć przed ślubem. Zdaniem niektórych naukowców, taka wstrzemięźliwość nie zawsze daje pozytywny efekt.

O młodych kobietach, które składają deklarację czystości i postanawiają czekać ze współżyciem aż do momentu zawarcia związku małżeńskiego, powiedziano już wiele. Wśród wielu nastolatek popularnością cieszą się pierścienie dziewictwa, których noszenie symbolizuje zachowywanie czystości, a w Stanach Zjednoczonych modne są śluby dziewic, czyli specjalne uroczystości, podczas których dziewczęta, w obecności swoich ojców, ślubują, że będą żyć w czystości aż do zamążpójścia. Od pewnego czasu podobny kierunek obierają też młodzi mężczyźni. Są dojrzali, odczuwają pociąg do przedstawicielek płci przeciwnej, a mimo to decydują się zwlekać z "pierwszym razem" do momentu, aż znajdzie się ta jedyna, która też zgodzi się poczekać z cielesnymi uciechami aż do zawarcia związku małżeńskiego.

Najczęściej są bardzo religijni. Ich postanowienie cieszy się olbrzymim społecznym poparciem, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu. Pochwala się ich determinację w dążeniu do celu, ale seksuolodzy nie są już tak bardzo przekonani co do tego, czy walka z namiętnościami za wszelką celę i odkładanie seksu na później to dobry pomysł. W wielu wypadkach przesuwanie decyzji o rozpoczęciu współżycia przynosi potem efekt w postaci poważnych problemów w sferze seksualnej. Według ekspertów, samo zwlekanie z rozpoczęciem współżycia aż do czasu zamążpójścia nie jest samo w sobie złe. Problem polega na tym, że w niektórych środowiskach chłopcom wmawia się, że seks jest czymś negatywnym.

Specjaliści twierdzą, że wielu młodych mężczyzn, którzy decydują się na takie wyrzeczenia, żyje w otoczeniu, w którym wmawia się im, że seks jest zwierzęcy i brudny, ale wraz z zawarciem ślubu staje się czymś świętym. Problem polega na tym, że w momencie, gdy przychodzi czas nocy poślubnej, często nie wiedzą, jak się zachować. Nie potrafią poradzić sobie z nową sytuacją, w której seks nagle stał się czymś dobrym. Z problemem, który stanowi część sfery mentalnej i rzutuje na ich życie seksualne, zostają pozostawieni sami sobie. Najczęściej czują się potem mocno zagubieni.

d3x5wp4

"Pierwsze 20 lat swojego życia spędzają, słuchając, jak im się wmawia, że seks to zło" - powiedziała cytowana przez serwis Live Science Sarah Diefendorf z Uniwersytetu Washingtona w Seattle. "Spodziewają się, że uda im się dokonać tego przejścia od zezwierzęcenia do sfery sacrum, ale tak naprawdę nie mają narzędzi, by tego dokonać skutecznie".

Mężczyźni, którzy podejmują wyzwanie i zamierzają wytrwać w swoim postanowieniu do ślubu, pochodzą najczęściej z kręgów chrześcijańskich, związanych ze społecznością ewangelicką. Do czasu aż pozostają oni kawalerami, mogą liczyć na duże wsparcie innych osób, wyznających te same wartości. Często współpracują też w małych grupach, głośno rozmawiając na temat pokus. Starają się unikać nie tylko seksu przedmałżeńskiego. Czymś złym pozostaje także pornografia i masturbacja.

Sarah Diefendorf spotkała się z przedstawicielami jednej z takich małych grup w 2008 roku. 15 mężczyzn, którzy do niej należeli, przychodziło każdego tygodnia, by rozmawiać szczerze na temat seksu i seksualności. W 2011 roku pojawiła się powtórnie. Okazało się wtedy, że większość z nich już się ożeniła, a grupa została rozwiązana. Ludzie tacy, w przypadku pojawienia się potem jakichś problemów dotyczących seksu, zostają pozostawieni sami sobie. Zresztą większość z nich nie widzi wówczas sensu dalszego funkcjonowania grupy. Uważają, że dalsze dyskusje na ten temat mogłyby być krzywdzące dla ich żon. W wielu wypadkach mają też jednak problem, by rozmawiać ze swoimi ślubnymi na temat problemów, które pojawiają się w sypialni.

Eksperci zwracają też uwagę na fakt, że rosnąca moda na śluby czystości wcale nie oznacza, że wszystkim udaje się wytrwać potem w postanowieniu. Zdarza się tak szczególnie wtedy, gdy nastolatki składają przysięgę podczas wielkich zgromadzeń. Potem wielu z nich decyduje się zmienić zdanie. Nie zmienia to jednak faktu, że rośnie liczba osób, zarówno młodych kobiet, jak i mężczyzn, deklarującyc, że nigdy nie uprawiały seksu.

RC/dm,facet.wp.pl

d3x5wp4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x5wp4