Trwa ładowanie...
27-03-2013 11:17

Mężczyźni nie pożądają żon swoich przyjaciół. Są na to dowody!

Mężczyźni nie pożądają żon swoich przyjaciół. Są na to dowody!Źródło: 123RF
d3k68tw
d3k68tw

Przykazanie "nie pożądaj żony bliźniego swego" ma swoje uzasadnienie biologiczne. Naukowcy odkryli, że chęć uwiedzenia partnerki zaufanego mężczyzny jest czymś niezgodnym z naszymi uwarunkowaniami. Jeśli ktoś jest twoim prawdziwym przyjacielem, zwyczajnie nie będzie chciał uprawiać seksu z twoją kobietą. Dlaczego?

Gdy mamy do czynienia z żoną przyjaciela

Naukowcy z Uniwersytetu w Missouri udowodnili, że większości mężczyzn w towarzystwie partnerek życiowych bliskich kolegów spada poziom testosteronu.

Zazwyczaj, kiedy wchodzimy w interakcje z potencjalną partnerką seksualną, poziom testosteronu w naszych organizmach wzrasta. Jednakże sytuacja zmienia się diametralnie, gdy mamy do czynienia z żoną przyjaciela. Wydaje się, że ewolucja ukształtowała mężczyzn w taki sposób, by szanowali związki partnerskie swoich bliskich znajomych.

- Pomimo że mężczyźni mają wiele możliwości, aby uwieść partnerkę przyjaciela, stosunkowo rzadko zdarza się, aby składali jej propozycje seksualne - mówi Mark Flinn, jeden z badaczy.

d3k68tw

Przyjaciół się nie wybiera

Co ciekawe, a o czym informowało nieco wcześniej pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences", nie tylko potencjalnego partnera, ale także przyjaciół wybieramy prawdopodobnie kierując się ich cechami genetycznymi. Może to oznaczać, że tworzone przez nas związki wcale nie są tak przypadkowe, jak nam się może wydawać.

Naukowcy z zespołu Jamesa Fowlera (Uniwersytet Kalifornijski) zbadali ponad 3000 par przyjaciół, porównując obecne w ich genotypach odmiany sześciu genów, o których wiadomo, że odpowiadają za zachowania społeczne.

Okazało się, że przyjaciele byli podobni do siebie pod względem genu DRD2 związanego z tendencją do alkoholizmu. Osoby z tą odmianą genu uważają picie za czynność typowo towarzyską. Natomiast gen CYP2A - związany z otwartością na nowe idee i sytuacje - zwykle występuje u pary przyjaciół w różnych wariantach, chociaż nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje.

(fot. 123RF)
Źródło: (fot. 123RF)

Co daje nam męska solidarność?

Naukowcy przypuszczają, że wypracowanie mechanizmów odpowiedzialnych z tworzenie więzi i chęć utrzymania ich kosztem np. możliwości "spółkowania" z potencjalną partnerką seksualną mogło przyczynić się, a wręcz umożliwić powstawanie społeczeństw - poczynając od społeczności sąsiedzkich, miejskich, a kończąc na globalnych.

d3k68tw

Badacze tłumaczą, że w przeszłości powtarzające się postępowanie związane z zawodzeniem zaufania przyjaciół i stanowieniem zagrożenia dla stabilności rodzin było prawdopodobnie wielce niekorzystne dla całych społeczeństw. Społeczność mężczyzn, którzy nie ufali sobie nawzajem, z powodu swojej kruchości była łatwym celem ataków i podbojów.

Ostatecznie dobro ogólne przeważyło nad możliwością posiadania dodatkowego potomstwa z żoną przyjaciela i zmniejszyła się częstotliwość podobnych zachowań. (PAP)

ooo/agt/pmw/tot/ijuh

d3k68tw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k68tw